فروردین ۱۷
دبیر خبر | ۱۹ دی ۱۳۹۶

محدودیت شبکه‌ های اجتماعی در مهد دموکراسی نوین

رئیس‌جمهور فرانسه، در تازه‌ترین اظهارنظر خود، از برنامه دولت این کشور برای تصویب قانونی موسوم به مبارزه با اخبار ساختگی، خبر داد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان و به نقل از بی‌بی‌سی؛ امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور جوان روسیه، اخیراً طی اعلامیه‌ای، از عزم جدی پاریس برای اجرای برنامه‌ای موسوم به قانون مبارزه با اخبار ساختگی، در آینده‌ای نزدیک، خبر داد.

وی با اشاره به نقش اخبار ساختگی در طول انتخابات ریاست جمهوری این کشور، گفت که رسانه‌های اجتماعی ازاین‌پس با قوانین سخت‌گیرانه‌تری مواجه خواهند بود.

رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه افزود: «در طول این انتخابات، تلاش‌های عمدی بسیاری در راستای کمرنگ کردن خطوط روشن میان حقیقت و دروغ و تضعیف اعتقاد مردم به دموکراسی لیبرال، صورت گرفت.»

به عقیده بسیاری از کارشناسان و رسانه‌ها، مکرون با این سخنان، مستقیماً روسیه را هدف قرار داده و پوتین را به صورت تلویحی به دخالت در انتخابات فرانسه، متهم کرده است.

او پیش‌ازاین نیز، به صورت عمومی درباره تلاش مسکو برای تغییر افکار مردم و پیش برد جنگ روانی علیه اروپا و آمریکا، سخن گفته بود.

مکرون در سخنرانی خود به مناسبت سال نو، اعلام کرده بود که در مقطع کنونی زمان، هرکسی قادر است با هزینه‌ی چند هزار یورو، به پروپاگاندا و انتشار اخبار جعلی در رسانه‌های اجتماعی بپردازد. بر اساس ادعای وی، هزاران حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی سراسر جهان، وظیفه انتشار اخبار جعلی و اجرای عملیات روانی بر جوامع مدرن و دموکراتیک هستند.

حال، رئیس دولت فرانسه مدعی است که در واکنش به این مسئله، پیشنهاد محدود ساختن فعالیت شبکه‌های اجتماعی و اعمال قوانین سخت‌گیرانه بر این رسانه‌ها را مطرح ساخته است. از سوی دیگر، بر اساس این طرح جدید، چگونگی استفاده از منابع خبری نیز، با محدودیت‌های بیشتری همراه خواهد بود.

جوان‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ فرانسه، در مصاحبه با خبرگزاری ای‌اف‌پی، گفت: «ما سیستم مبارزه حقوقی برای حفاظت از دموکراسی، در برابر اخبار جعلی را توسعه خواهیم داد. سازمان تنظیم مقررات سمعی و بصری فرانسه، باید در مبارزه با تلاش رسانه‌های خارجی در جهت بی‌ثبات‌سازی جامعه فرانسه، از اقتدار بیشتری برخوردار باشد.»

امانوئل مکرون پیش‌ازاین در یک نشست خبری مشترک با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، رسانه‌های روس چون آر‌تی (RT) و اسپوتنیک (Sputnik) را به انتشار تبلیغات فریبکارانه، متهم و این اقدامات را محکوم کرده بود.

به عقیده برخی متخصصان حوزه روابط بین‌الملل و رسانه، اظهارات مکرون، واکنشی روشن به افتتاح شبکه تلویزیونی فرانسوی‌زبان آرتی، بود.

نظرات

2 + 0 =