تیر ۲۵
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۳ تیر ۱۳۹۹

محدودیت دسترسی به برخی برنامه‌های تلفن همراه در روسیه

رئیس‌جمهور روسیه قانونی مبنی‌بر محدودیت دسترسی به برخی برنامه‌های تلفن همراه امضا کرد.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ روزنامه ایزوستیا در گزارشی تازه از محدودیت دسترسی به برنامه‌های تلفن همراهی خبر داد که حاوی محتوای غیرقانونی هستند. 

طبق گزارش این روزنامه، رئیس‌جمهور روسیه به‌تازگی قانونی مبنی بر محدودیت دسترسی به برنامه‌های تلفن همراهی را امضا کرده است که حاوی محتوای غیرقانونی بوده و قوانین حق نشر را نقض می‌کنند. این محتوا شامل عکس‌ها و آثاری که با روش‌هایی مشابه عکس تهیه می‌شوند، نمی‌شود. 

بر اساس این قانون، چنانچه این برنامه‌ها شناسایی شوند، به مالک منبع اطلاعاتی که میزبان برنامه مذکور است، به زبان‌های روسی و انگلیسی اعلانی دیجیتال مبنی‌بر نقض قوانین حق مؤلف ارسال می‌شود و او نیز می‌بایست طی یک روز کاری از لحظه دریافت اعلان مالک برنامه را در جریان این موضوع قرار دهد. مالک برنامه نیز می‌بایست طی یک روز کاری دسترسی به محتوای یادشده را محدود سازد.  

چنانچه مالک برنامه اقدامی در این راستا انجام ندهد، مالک منبع اطلاعاتی و اپراتورهای مخابراتی موظف خواهند بود طی حداکثر سه روز دسترسی به چنین برنامه‌هایی را پس از دریافت اطلاعات از روسکوم‌نادزور محدود کنند. 

این قانون در پارلمان روسیه 27 می و در شورای فدراسیون 2 ژوئن تصویب شده و از 1 اکتبر لازم‌الاجرا خواهد شد. 

چندی پیش شرکت امنیت سایبری «Group-IB» نیز از کاهش جرائم سایبری مربوط به حق نشر و محتوای غیرقانونی در روسیه خبر داده بود.  

کارشناسان این شرکت اعلام کرده بودند، حجم بازار محتوای غیرقانونی اینترنتی در روسیه در سال 2019 با 27 درصد کاهش به 63.5 میلیون دلار رسیده که طی 5 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. 

طبق گزارش این شرکت، دلایل اصلی سقوط درآمد سارقان مالکیت معنوی ضربه خوردن مدل تبلیغاتی کسب درآمد آن‌ها از طریق منابع غیرقانونی و سقوط «سه بزرگ» شبکه‌های غیرقانونی تحویل محتوا (CDN) بوده است که محتوای 90 درصد از سینمای‌های آنلاین را در روسیه و کشورهای مستقل هم‌سود تأمین می‌کرده‌اند. 

منبع: سایبربان

نظرات