تیر ۲۴
سما سمیعیان
دبیر خبر | ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

لزوم همکاری نهادها برای مقابله با حملات سایبری

کارشناسان معتقدند که هیچ نهادی به تنهایی نمی‌تواند در جنگ سایبری پیروز باشد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ کارشناسان هشدار دادند که در صورت عدم اتخاذ تدابیر مناسب برای مقابله با آسیب‌پذیری‌های روزافزون در سیستم‌های اطلاعاتی، میزان جرم و جنایت سایبری تا سال آینده بسیار افزایش خواهد داشت.

یکی از پیام‌های مطرح شده در کنفرانس سالانه سایبرتک (CyberTech) در تل‌آویو، درخواست همکاری جهانی در مقابله با تهدیدات سایبری بود. سطح حمله در انقلاب چهارم صنعتی پیچیده‌تر شده و اینترنت اشیا کار را برای هکرها آسان‌تر کرده است.

در حال حاضر مهاجمان سایبری از فناوری‌های پیشرفته مانند یادگیری ماشینی برای دسترسی غیرمجاز به سیستم‌های مدیریت مالی و داده در بانک‌ها، سازمان‌های دولتی و شرکت‌های مخابراتی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، آژانس مشاوره «Serianu» اعلام کرد که کنیا 29 میلیارد شیلینگ در سال 2018 به دلیل حملات سایبری از دست داد، در حالیکه سال گذشته چندین وب‌سایت دولتی هک شدند.

نظارت دائم

هفته گذشته در یک حمله فیشینگ هکرها به حساب‌های کاربران حمله کردند؛ به دلیل سطح پایین آگاهی، بسیاری از افراد و شرکت‌های کنیایی معتقدند که فقط در صورت از دست ندادن پول ایمن هستند؛ اما هکرها می‌توانند رمز عبور را سرقت و در یک فرصت مناسب حمله کنند. برای مقابله با این حملات، باید تلفن‌های همراه تحت نظارت مداوم قرار گیرند.

به گفته محققان، اینترنت اشیا به زودی نحوه زندگی را تغییر می‌دهد؛ زیرا راه‌حل‌های زندگی هوشمند وارد فضاهای خصوصی می‌شوند و هر وسیله الکترونیکی به ماشین‌ها و تلفن‌ها متصل خواهد شد. این امر مستلزم امنیت آنلاین بیشتر از هر زمان دیگری است. حتی سیستم‌های تولید و تأمین برق باید امنیت سایبری را جدی بگیرند و از هوش مصنوعی برای تأمین امنیت در زمان واقعی استفاده شود.

واکنش سریع

در کنفرانس سایبرتک، ییفتا رون‌تال (Yiftah Ron-Tal)، رئیس شرکت برق اسرائیل گفت که در هر ثانیه 11 هزار حمله روی سیستم‌های برق انجام می‌شوند. این موضوع شاید زنگ هشداری برای شرکت‌های برق کنیا در تقویت سیستم‌های امنیتی باشد، زیرا آینده مصرف برق در اینترنت برق خواهد بود.

یک نفوذ موفق شاید باعث تلفات جانی شود؛ پاسخ به حمله سایبری باید با استفاده از یادگیری عمیق و نه رمزهای عبور باشد که خیلی راحت هک می‌شوند. به کمک یادگیری عمیق، از طریق تشخیص چهره و اثر انگشت حمله خنثی خواهد شد.

در حالیکه کنیایی‌ها نیاز به آگاهی بیشتری درباره امنیت سایبری دارند، هیچ سازمان یا شرکت دولتی نمی‌تواند به تنهایی در جنگ سایبر موفق شود. همه باید برای کاهش اقدامات خطرناک اساتید وب تاریک با یکدیگر همکاری کنند.

منبع: سایبربان

نظرات