مهر ۰۸
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

فروش اطلاعات مالکان خودرو در وب تاریک

افرادی ناشناس اقدام به فروش اطلاعات رانندگان خودرو در وب تاریک کرده‌اند.

روزنامه کامرسانت مسکو در گزارشی تازه از افشای اطلاعات یک‌میلیون راننده در وب تاریک خبر داد. 

طبق گزارش کامرسانت، فردی ناشناس در تاریخ 24 ژوئیه آرشیوی از پایگاه داده‌های رانندگان خودرو را به فروش گذاشته که حاوی فایل‌های اکسل یک‌میلیون ردیف از اطلاعات شخصی رانندگان ایالت مسکو و اطراف آن بوده است. قیمت اولیه پایگاه داده 1500 دلار اعلام‌شده است. 

پایگاه داده‌ها شامل اطلاعاتی مانند تاریخ ثبت ماشین، پلاک ثبت‌نام دولتی، برند و مارک، سال تولید، نام خانوادگی، نام و نام پدر، شماره تلفن و تاریخ تولد مالک، منطقه ثبت‌نام، شماره شناسایی خودرو، سری و شماره گواهی ثبت و سند ماشین هستند. 

آشوت اُگانسیان در گفتگو با کامرسانت اعلام کرده احتمالاً عامل داخلی یک شرکت بزرگ بیمه باعث نشت این اطلاعات شده است. به اعتقاد وی، کلاه‌برداران با بهره‌گیری از این اطلاعات می‌توانند اقدام به مهندسی اجتماعی کرده و سایر اطلاعات کاربران را سرقت کنند. 

همچنین سارقانی که به دنبال مارک‌های خاصی هستند می‌توانند با این داده‌ها از محل پارک ماشین اطلاع یافته و آن را سرقت کنند و یا اقدام به جعل اسناد و مدارک ماشین کنند. 

طبق گزارش کامرسانت، به دنبال افزایش نشت اطلاعات شهروندان، پارلمان روسیه در تلاش است قوانین سخت‌گیرانه‌ای در ارتباط با فروشندگان و خریداران اطلاعات شهروندان تصویب کند. 

الکساندر خینشتین (Alexander Khinshtein)، رئیس کمیته سیاست اطلاعات پارلمان روسیه در این خصوص اعلام کرد:

نشت اطلاعات از وزارت امور داخلی معمولاً رخ می‌دهد. این ازیک‌طرف نشان می‌دهد امینت اطلاعات در سطح پایینی قرار دارد و از طرف دیگر بیانگر فساد است. افرادی که چنین پایگاه داده‌هایی را خریداری یا دانلود می‌کنند، باید بدانند که مرتکب جرم می‌شوند. ما با همکاران خود تغییراتی در قوانین وارد کرده و مانع از استفاده‌های غیرقانونی از چنین اطلاعاتی خواهیم شد. در حال حاضر، قوانین تخلفات اداری و قوانین کیفری تمام حوزه‌های دیجیتال را که در آن‌ها جرمی رخ می‌دهد، در برنمی‌گیرند. 

نظرات