مرداد ۱۳
دبیر خبر | ۲۸ آذر ۱۳۹۷

شیوع فروش هویت دیجیتالی جهانی شد

در تحقیقات اخیر شرکت کسپرسکی مشخص شده است که سرقت اطلاعات و هویت افراد در سراسر جهان یک امر فراگیر شده است و هر فرد می تواند یک قربانی باشد.

تحقیقات اخیر کسپرسکی (Kaspersky Lab) در مورد سرقت اطلاعات موجود در وب تاریک نشان می دهد، هر فرد می تواند قربانی یکی از حملات سرقت اطلاعات باشد. این اطلاعات شامل هویت افراد، حساب های کاربری رسانه های اجتماعی، اطلاعات مالی، بانکی و کارت های اعتباری و سایر اطلاعات شخصی آنان می باشد. همچنین با ارائه اطلاعات در سایت های مختلف تجاری، تفریحی، غیر اخلاقی و ... نیز اطلاعات فرد می تواند در معرض خطر قرار گیرد. محققان آزمایشگاه کسپرسکی با بررسی های اطلاعات سرقت شده دریافتند که میزان فروش اطلاعات در وب تاریک برای چنین اطلاعاتی در رتبه نخست قرار دارد و متقاضیان می تواند تنها با پرداخت مقدار ناچیزی، اطلاعات حساب یا هویت افراد دیگر را در اختیار داشته باشند.

اطلاعات مسروقه ای که در وب تاریک به فروش می رسند عموما ناشی از عدم رعایت نکات امنیتی در فعالیت های معمول فضای مجازی توسط کاربران است. این نوع سهل انگاری توسط کاربران وب، گاه منجر به تحمیل ضرر های ناچیز مالی یا حقوقی برای وی می شود ولی در مواردی می تواند خطرات بسیار بالایی برای آنان به وجود آورد. به طور مثال در بسیاری از حملات و کلاهبرداری های گسترده ای که توسط مجرمان سایبری دنیای وب تاریک صورت می گیرد، هویت ها و کارت های اعتباری استفاده شده از همین اطلاعات مسروقه مذکور استفاده می شود. حال فرد قربانی به دلیل عدم رعایت نکات امنیتی، اکنون تبدیل به یکی از مظنونان چنین کلاهبرداری هایی شده است.

شرکت کسپرسکی در گزارش خود مجددا کاربران را به رعایت نکات امنیتی در فضای وب و رسانه های اجتماعی فرا خواند. یقینا آگاهی از مسائل اولیه در زمینه امنیت اطلاعات، سد راهی برای کاهش چنین جرایمی در جهان خواهد بود که این مهم با همکاری مردم و مسئولان مربوطه می تواند دست مجرمان سایبری را از حریم خصوصی کاربران کوتاه سازد.

نظرات

سلام مطلب نسبتا خوبی بود، کاش درباره امنیت موبایل و جاسوسی سرویس های اطلاعاتی از هویت بنیادی کاربران مثل اثر انگشت و تشخیص چهره و اسکن عنبیه مقاله بزارید.