تیر ۲۲
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۷ تیر ۱۳۹۹

شناسایی 47 اپلیکیشن مخرب در فروشگاه گوگل پلی

کارشناسان شرکت آواست 47 اپلیکیشن مخرب در فروشگاه گوگل پلی شناسایی کردند.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ کارشناسان شرکت امنیتی آواست با انتشار گزارشی اعلام کردند 47 برنامه اندروید مخرب در فروشگاه گوگل پلی شناسایی کرده‌اند که 15 میلیون بار دانلود شده‌اند. 

به گفته کارشناسان این شرکت، خانواده‌ای از باج افزارها به نام هیدن‌ادز (HiddenAds) پشت نقاب این 47 برنامه بازی‌های اندروید پنهان‌شده و اقدام به انتشار تبلیغات مزاحم کرده است. 

این بازی‌ها معمولاً پکیجی از نسخه‌های قدیمی بازی بوده که  قابلیت مخفی سازی آیکون و نمایش تبلیغات نیز به آن‌ها اضافه‌شده است.

پس‌ازاین که کاربر بازی‌ها را دانلود می‌کند، یک تایمر داخل برنامه آغاز به شمارش می‌کند. پس‌ از سپری شدن زمان تنظیم‌شده روی تایمر، آیکون برنامه مخفی شود و بدون اینکه کاربر اقدامی انجام دهد، در تمام دستگاه تبلیغات به نمایش درمی‌آید. کاربر به علت پنهان بودن آیکون به‌سختی می‌تواند منشأ تبلیغات را شناسایی کند. 

این اپلیکیشن‌ها قادر هستند در برنامه‌های دیگر و یا مرورگر دستگاه نیز تبلیغات نمایش دهند. چنانچه کاربر منشاء تبلیغات را شناسایی کند می تواند برنامه‌ها را با استفاده از قابلیت‌های مدیریت برنامه دستگاه حذف کند. 

تروجان هیدن‌ادز در قالب برنامه‌های امن اقدام به انتشار تبلیغات مزاحم می‌کند و در حال حاضر کمپین‌های آن در کشورهای برزیل، هند، ترکیه، آرژانتین و مکزیک شناسایی‌شده است. 

در حال حاضر گوگل 30 مورد از این برنامه‌ها را از فروشگاه گوگل پلی حذف کرده است. برنامه‌های زیر بیشترین میزان دانلود را داشته‌اند: 

Draw Color by Number
Skate Board - New
Find Hidden Differences
Shoot Master
Spot Hidden Differences 
Dancing Run - Color Ball Run 
Find 5 Differences
Joy Woodworker
Throw Master
Throw into Space
Divide it - Cut & Slice Game
Tony Shoot - NEW 
Assassin Legend
Stacking Guys 
Save Your Boy 
Assassin Hunter 2020
Stealing Run
Fly Skater 2020
Disc Go!

منبع: سایبربان

نظرات