شهریور ۳۱
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

سوءاستفاده اپل از موقعیت خود در بازار اپلیکیشن

سازمان ضد انحصار روسیه اعلام کرد اپل از موقعیت خود در بازار اپلیکیشن سوءاستفاده می‌کند. 

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ سازمان فدرال ضد انحصار روسیه در گزارشی اعلام کرده است اپل از موقعیت ممتاز خود در بازار اپلیکیشن سوءاستفاده می‌کند. 

بر طبق گزارش این سازمان، شرکت اپل از موقعیت ممتاز خود در رابطه با توسعه‌دهندگان اپلیکشن‌های تلفن همراه کنترل والدین سوءاستفاده کرده و رقابت در بازار توزیع اپلیکیشن را برای دستگاه‌های تلفن همراه مبتنی بر iOS محدود کرده است. اپل این حق را بر خود محفوظ داشته که هرگونه برنامه شخص ثالث را رد کند و به اپ استور راه ندهد، حتی زمانی که یک برنامه با کلیه الزامات مطابقت داشته باشد. 
در گزارش سازمان مبارزه با انحصار آمده است:

شرکت اپل از اکتبر سال 2018 سیاست محدود کردن ابزارها و امکانات توسعه اپلیکیشن‌های کنترل والدین را دنبال کرده، اما همین سیاست با انتشار برنامه آمریکایی «Screen Time» که قابلیت‌های یکسانی با برنامه‌های کنترل والدین دارد، همزمان بوده است. این نشان می‌دهد اپل از الزامات و شرایط نامشخصی در رابطه با نرم‌افزارهای توسعه‌دهندگان استفاده می‌کند. به این ترتیب، سازمان ضد انحصار نشانه‌هایی از سوءاستفاده از موقعیت ممتاز اپل در بازار اپلیکیشن‌های iOS می‌بیند. 

کارشناسان اپل در گفتگو با تاس در این خصوص اعلام کرده‌اند:

ما دستورالعمل‌های خود را برای برنامه‌های کنترل والدین به‌روزرسانی کردیم، چراکه فناوری‌های مورداستفاده در آن‌ها می‌توانند حریم خصوصی و امنیت کاربران را به خطر اندازند. توسعه‌دهندگانی که بر طبق استانداردهای جدید از فناوری Mobile Device Management استفاده می‌کنند، تأییدیه دریافت کرده و برنامه‌های کنترل والدین آن‌ها در اپ استور هم‌اکنون در دسترس هستند. ما با آزمایشگاه کسپرسکی که برای این شکایت پیش‌قدم بوده، همکاری کرده‌ایم تا برنامه آن‌ها با الزامات جدید مطابقت داشته باشد. در حال حاضر این شرکت 13 برنامه در اپ استور دارد که ما صدها به‌روزرسانی برای آن‌ها منتشر کرده‌ایم. 

سازمان ضد انحصار روسیه در ماه آگوست سال 2019 پس از شکایت آزمایشگاه کسپرسکی مبنی بر رد بی‌اساس نسخه‌های برنامه کنترل والدین «Kaspersky Safe Kids (KSK)» پرونده‌ای علیه اپل تشکیل داده بود. 

اپل نیز در ماه آوریل امسال، در بیانیه رسمی خود از حذف برنامه‌های کنترل والدین شخص ثالث از فروشگاه اپ استور به دلیل عدم رعایت الزامات امنیتی و حریم خصوصی خبر داده و تأکید کرده بود که این یک مسأله امنیتی است و نه رقابتی.

منبع: سایبربان

نظرات