آبان ۰۶
دبیر خبر | ۵ دی ۱۳۹۷

سلطه چین بر اینترنت 5G و وقوع یک پرل هاربر سایبری

رقابت بر سر توسعه و ارتقای فناوری اینترنت 5G، تقابل واشنگتن و پکن را وارد فاز جدیدی کرده است.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ به عقیده بسیاری از متخصصان غربی، دولت چین به منظور پیروزی در رقابت ساخت نسل جدید تلفن‌های همراه، تصمیم دارد نفوذ و کنترل خود را بر شبکه‌های نسل پنجم، افزایش دهد و برای شرکت‌های مخابراتی آمریکا به یک تهدید تجاری جدی بدل شود.

فضای سایبری، در کنار زمین، دریا، هوا و فضا، پنجمین قلمرو استراتژیک جنگ‌های نوین به شمار می‌رود و چینی‌ها در آستانه فتح این قلمرو هستند. دولت کمونیست چین، سرمایه‌گذاری کلان خود بر توسعه شبکه 5G را مدت‌ها است که آغاز کرده و از هیچ اقدامی برای پیروزی در این رقابت فروگذار نیست.

دکلان گانلی (Declan Ganley)، کارآفرین موفق ایرلندی و بنیان‌گذار شرکت مخابراتی ریوادا (Rivada)، تهدید حاضر چین را به پرل هاربر تشبیه می‌کند. وی در این مورد می‌گوید:

ما در یکی از لحظات حساس تاریخی هستیم و باید بدانیم که چه چیزی در برابرمان قرار دارد. ایالات‌متحده، امروز، دقیقاً مانند زمان وقوع پرل هاربر در جنگ جهانی دوم، توجه چندانی به تهدید موجود ندارد. این خطر، در حال حاضر پنهان‌شده و ما باید آن را شکست دهیم.

واشنگتن اخیراً فروش تجهیزات مخابراتی بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در این عرصه، یعنی هوآوی و زد.تی.ای را در ایالات‌متحده ممنوع کرده و برای منع متحدانش نیز از همکاری با این دو شرکت، در تلاش است. 

بااین‌حال، دولت چین و شرکت‌های یادشده، در پی حفظ پیشتازی جهانی خود در زمینه تولید تجهیزات اینترنت 5G، هستند. بر اساس گزارش‌های آماری، سرمایه‌گذاری چینی‌ها برای توسعه فناوری تلفن‌های همراه، از مبلغی که طرف آمریکایی اختصاص داده نیز فراتر رفته است.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، هدف چین در این تقابل، سوارشدن بر سونامی 5G و شکستن مقاومت آمریکا در این حوزه است.
 

منبع:

نظرات