آذر ۰۸
مرتضی خاکپور
دبیر خبر | ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

سرمایه‌گذاری چین در ساخت تراشه‌های بومی

دولت چین به منظور کاهش وابستگی این کشور به محصولات آمریکایی بیش از 2 میلیارد دلار روی تولید تراشه بومی سرمایه‌گذاری کرد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ به دنبال افزایش محدودیت‌های فناوری در آسیا توسط آمریکا، دولت چین اعلام کرد بودجه‌ای 2.25 میلیارد دلاری را به شرکت بین‌المللی تولید نیمه‌رسانا چین (Semiconductor Manufacturing International Corp) اختصاص می‌دهد تا از تولید تراشه‌های پیشرفته حمایت کند.

از طرفی شرکت مذکور نیز اعلام کرد با توجه به بودجه تخصیص داده شده، سرمایه این شرکت از 3.5 میلیارد به 6.5 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. با وجود این سهام این شرکت در تولیدات شانگهای از 50.1 به 38.5 خواهد رسید. همچنین این شرکت شرح داد هم‌اکنون ظرفیت تولید 6 هزار تراشه 14 نانومتری را در ماه دارد؛ اما می‌خواهد تعداد آن‌ها به 35 هزار عدد برسد.

سرمایه‌گذاری مذکور در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا بارها شرکت‌های مختلف را از خریداری تجهیزات فناوری 5G و مخابراتی هواوی منع کرده است. همچنین به تازگی اعلام کرده است که هیچ‌یک از تولیدکنندگان تراشه آمریکایی نباید از محصولات هوایی بهره ببرند. وزارت بازرگانی آمریکا مدتی قبل اعلام کرد که شرکتی قصد از استفاده از فناوری‌های هواوی یا هر یک از 114 زیرمجموعه آن مانند واحد طراحی تراشه «های‌سیلیکون» (HiSilicon) را داشته باشد، ابتدا باید مجوزهای لازم را دریافت کند.

شرکت بین‌المللی تولید نیمه‌رسانا قصد دارد با فروش سهام خود بیش از 3 میلیارد دلار دیگر سرمایه جذب کند. همچنین دولت چین به واسطه این سرمایه‌گذاری وابستگی کشور را فناوری‌های آمریکایی کاهش خواهد داد.

منبع: سایبربان

نظرات