زیمنس برای ایجاد تحولات دیجیتالی در چین تلاش می‌کند


نویسنده:
شرکت زیمنس قصد دارد با سرمایه‌گذاری در چین به ایجاد شهرهای هوشمند و تحول دیجیتالی این کشور کمک بکند.
تصویری از نشست روز نوآوری‌های زیمنس چین 2017

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ شعبه‌ی چین شرکت زیمنس (Siemens China)، به عنوان بخشی از راهبردهای آینده‌ی خود برای تسلط به فناوری‌های نوین و کسب موفقیت‌های آینده، شروع به انجام تحقیقاتی جهانی روی روبات‌های خودمختار کرده است.
زیمنس چین به عنوان بخشی از تحقیقات بالا با «پارک فناوری هنگ‌کنگ» (Hong Kong) برای ساخت یک هاب دیجیتالی شهر هوشمند همکاری می‌کند. همچنین مجوز سطح سوم حفاظت ملی را از سوی وزارت امنیت عمومی چین دریافت کرده و با دولت‌های محلی، 87 دانشگاه و مؤسسات فناوری برای انجام تحقیقات علمی و توسعه‌ی مهارت‌ها، همکاری می‌کند.
جامعه‌ی جهانی پژوهشگران شامل متخصصانی با تجربه‌ای از سراسر دنیا می‌شود که به تحقیق و توسعه روی سامانه‌های جدید مکاترونیک، رابطه‌ی انسان-روبات و نرم‌افزارهای هوش مصنوعی به کار رفته در هدایتگر روبات‌ها می‌پردازند. زیمنس برای دستیابی به هدف خود با همکاری دانشگاه چینهوا (Tsinghua University) -یکی از دانشگاه‌هایی که با زیمنس تبادل دانش دارد- مرکزی تحقیقاتی در حوزه‌ی روباتیک راه‌اندازی کرد.
زیمنس چشم‌انداز خود را در مراسمی با نام «روز نوآوری‌های زیمنس چین 12017» که در شهر سوژو برگزار شد، اعلام کرد. بر اساس مطالب بیان شده در این رویداد حدود 400 نفر از مشتری‌ها و شرکای این شرکت در یک همکاری مشترک قصد دارند به بررسی راه‌های نوآورانه‌ای که در تحول چین نقش دارند، بپردازند.
رولاند بوش (Roland Bush)، مدیر ارشد فناوری و یکی از اعضای هیئت‌مدیره‌ی زیمنس گفت: «تحول دیجیتالی چین هم‌اکنون نیز تأثیرات عمیقی روی اقتصاد آن گذاشته است. چین با تمرکز روی راه ابریشم جدید2 و طرح "Made in China 2025" قصد دارد صنعت ملی خود را ارتقا داده و با کمک نوآوری‌هایی که روی دیجیتالی سازی تمرکز دارند، شایستگی جهانی خود را بهبود بخشد.»
بوش ادامه داد: «زیمنس سرمایه‌گذاری‌های بسیاری را در آینده‌ی چین انجام می‌دهد و در راه دیجیتالی سازی با این کشور و تعداد زیادی از مشتری‌ها همکاری می‌کند.»
بخش تحقیق و توسعه‌ی زیمنس علاوه بر روبات‌های مستقل در حوزه‌های تحلیل داده‌ها، امنیت سایبری، اینترنت اشیا صنعتی و همزاد دیجیتالی3 (digital twin) و راه‌کارهای شهر متصل به پژوهش مشغول است. این شرکت قصد دارد با همکاری‌های یاد شده و بهره‌مندی از فناوری‌های مذکور به مقابله با چالش‌هایی مانند تراکم ترافیکی، ذخیره‌ی انرژی و ساخت شهرهای عمومی در سراسر کشور پردازد. این کار با بهینه سازی عملکرد زیرساخت‌ها و بهبود شرایط زندگی شهروندان از طریق راه‌کارهای شهرهای هوشمند صورت می‌پذیرد.
هاب دیجیتالی شهر هوشمند یاد شده با استفاده از «مایندسفیر4» (MindSphere) ایجاد می‌شود. همچنین زیمنس با مقامات شهر جوهای، برای ایجاد یک سمانه‌ی مدیریتی هوشمند ترافیک همکاری می‌کند. به علاوه حسگرهایی را برای به کمک به کاهش آلودگی هوا، بهینه‌سازی عملیات‌های زیربنایی و بهبود امنیت ملی در پارک صنعتی سوژو (Suzhou Industrial Park) مستقر می‌کند.
مرکز امنیت سایبری زیمنس چین نیز مجوز سطح سوم حفاظت ملی را دریافت کرده است. دریافت این مجوز و گواهی «ISO27001» از اتحادیه بازرسی و پایش فنی5 (TÜV SÜD) آلمان، زیمنس را به اولین شرکت صنعتی چندملیتی تبدیل می‌کند که هر دو استانداردهای امنیتی محلی و بین‌المللی را دارد.
مقامات زیمنس توضیح دادند مجوزهای بالا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در راه دیجیتالی سازی از صنایع خود محافظت بکنند.
لوتار هرمان (Lothar Herrmann) زیمنس چین بزرگ6 گفت: «ما در حال تولید یک سامانه‌ی اقتصادی متن‌باز، جامع و قابل‌اعتماد هستیم تا به ارزش‌های عصر دیجیتالی دست پیدا کنیم. زیمنس در سطح چین و جهان، نسل بعدی نوآوری‌ها را برای زندگی مشتری‌ها و جامعه‌ی ما به ارمغان می‌آورد.»

____________________________

1- Siemens Innovation Day China 2017
2- راه ابریشم جدید یا کمربند و یک جاده، یک طرح سرمایه‌گذاری در زیربناهای اقتصادی بیش از ۶۰ کشور جهان و توسعه دو مسیر تجاری «کمربند اقتصادی راه ابریشم» و «راه ابریشم دریایی» است که توسط چین در سال ۲۰۱۳ ارائه شده است.
3- همزاد دیجیتالی به یک جفت دیجیتالی از دارایی‌های فیزیکی، فرآیندها و سامانه‌ها اشاره می‌کند که برای اهداف مختلف به کار گرفته می‌شوند. این مفهوم نمونه‌ای دیجیتالی از عناصر و نحوه‌ی عملکرد ابزارهای اینترنت اشیا ارائه می‌کند و بقای آن در طول چرخه‌ی عمر ابزارها، ادامه می‌یابد.
4- مایندسفیر یک سیستم‌عامل اینترنت اشیا بر پایه خدمات ابری است که توسط زیمنس ایجاد شد.
5- اتحادیه بازرسی و پایش فنی (Technical Inspection Association) سازمانی مستقر در آلمان است که بر روی سلامتی کالاهای صنعتی ارائه شده از سوی شرکت‌های مختلف نظارت دارد تا استانداردهای ارائه شده برای سلامت انسان و محیط‌زیست را تأمین کنند.
6- چین بزرگ اصطلاحی است که به سرزمین‌های اصلی این کشور از جمله چین، هنگ‌کنگ، ماکائو و تایوان اشاره می‌کند.

نظرات (0)