بهمن ۰۵
دبیر خبر | ۶ شهریور ۱۳۹۸

راه اندازی سامانه رده بندی اجتماعی در آمریکا

در کشور آمریکا نیز به مانند چین، یک سامانه رده‌بندی اجتماعی وجود دارد؛ اما به جای دولت شرکت‌های حوزه فناوری آن را ایجاد و کنترل می‌کنند.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ دولت چین از سال 2014 یک نظامی رده‌بندی اجتماعی را در سرتاسر این کشور راه‌اندازی کرده و به واسطه‌ی آن روی مردم نظارت می‌کند. این کشور یک عدد 3 رقمی بین 350 تا 950 می‌توان مشخص کند که آیا یک شهروند درخواست دهنده‌ی وام، لیاقت دریافت آن را دارد یا خیر؟ آیا این فرد اجازه دارد به سفرهای برون‌مرزی برود؟ یا از خدمات حمل نقل عمومی استفاده کند.

در قالب سیستم رده‌بندی اجتماعی افراد، اگر یک شهروند چینی، اقدامی را انجام دهد که از نظر مقامات خوب و مثبت باشد، امتیاز وی افزایش خواهد یافت. برای نمونه می‌توان به پرداخت به‌موقع مالیات یا اهدای خون منظم اشاره کرد. در طرف مقابل اگر اقداماتی مانند انتقاد از دولت یا پیاده‌روی با حیوان خانگی در خیابان، بدون بستن قلاده امتیاز منفی به دنبال خواهد شد.

وبگاهی به نام فست کمپانی (Fast Company) به تازگی ادعا کرده است که مردم آمریکا احتمالاً از قدرت سامانه رده‌بندی اجتماعی موجود در چین تعجب می‌کنند؛ اما نمی‌دانند که کشور خودشان نیز هم‌اکنون از چنین سیستمی بهره می‌برد. با این تفاوت که در آمریکا به جای دولت شرکت‌های خصوصی فناوری چنین سیستمی را راه‌اندازی کرده‌اند.

فست کمپانی برای اثبات ادعای خود به چندین نمونه اشاره کرده است که به صورت خلاصه در زیر قابل مطالعه هستند.

برای نمونه شرکت‌های بیمه عمر هم‌اکنون می‌توانند حق بیمه یک فرد را بر اساس محتوایی که در رسانه‌های اجتماعی می‌گذارد، تعیین کنند. همچنین شرکتی مانند «پاترون اسکن» (PatronScan) فهرست سیاهی از مشتری‌های محروم شده از دریافت خدمات را نگه‌داری می‌کند که رستوران‌ها بر پایه‌ی آن می‌توانند از ارائه‌ی خدمات به این افراد جلوگیری کنند. از طرفی شرکت «Airbnb» نیز بیش از 6 میلیون فهرست مشابه دارد؛ بنابراین اگر فردی در برنامه‌ی آن محروم شده باشد، به سختی خواهد توانست محلی را برای اقامت یا صرف غذا پیدا کند که به وی خدمات ارائه دهند. این شرکت برای عملکرد خود هیچ نیازی به ارائه‌ی دلیل و توضیح ندارد.

اوبر (Uber) نیز می‌تواند کاربران خود را از دریافت خدمات حمل‌ونقل محروم سازد. از طرفی اخراج از واتس‌اپ یا دیگر رسانه‌های اجتماعی مشابه، به معنی از دست دادن توانایی کاربر برای برقراری ارتباط با دیگر نقاط جهان است. همچنین قرار دادن یک عکس در فیس‌بوک و اینستاگرام با محتوای حیوان‌آزاری یا کمک به دیگران می‌تواند تأثیرات مثبت یا منفی در زندگی روزمره فرد داشته باشد.

فست کمپانی ادامه می‌دهد، نگران‌کننده‌ترین جنبه‌ی سامانه رده‌بندی اجتماعی آمریکا این است که همه‌ی مجازات‌ها در خارج از سیستم قانونی و رسمی دادگستری این کشور اعمال می‌شوند.

در بخشی از متن گزارش مذکور آمده است:

من سیستم قانونی جدیدی را معرفی می‌کنم که در آن مجرمان از حقوق اجتماعی پایین‌تری برخوردار هستند. این همین رویه ادامه پیدا کند، ممکن است در آینده اکثر متخلفان توسط دره سیلیکون مجازات شوند نه دولت و سیستم دادگستری آمریکا.

منبع:

نظرات

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.