آذر ۰۸
دبیر خبر | ۱ آذر ۱۳۹۹

رئیس اتحادیه کامپیوتر پایتخت: لپ‌تاپ سوخته نخرید!

، مردم دیگر متقاضی خرید لپ‌تاپ نو نیستند و در عوض به خرید لپ‌تاپ کارکرده یا استوک از اینترنت روی آورده‌اند که موجب رشد شکایت‌ها نسبت به فروش «لپ‌تاپ‌ سوخته‌» شده است.

به گزارش کارگروه بین الملل سایبربان رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران می‌گوید این روزها حجم شکایت‌های مردم در خصوص فروش «لپ‌تاپ‌ سوخته‌» به آن‌ها افزایش چشمگیری داشته است. ظاهراً این افراد لپ‌تاپ‌های سوخته را عمدتاً از طریق کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی خریداری کرده‌اند.
شهریورماه گذشته بود که رئیس اتحادیه کامپیوتر تهران نسبت به قاچاق لپ‌تاپ کارکرده و استوک از عراق و امارات متحده عربی به کشور هشدار داد. در آن زمان محمدرضا فرجی تهرانی گفته بود این لپ‌تاپ‌ها توسط اشخاصی در کانال‌های تلگرامی، صفحات اینستاگرامی و وب سایت‌های آگهی به فروش می‌رسند.
هشدار فرجی تهرانی در شرایطی بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت سقف ثبت سفارش برای واردات لپ‌تاپ را افزایش داده بود تا بهتر قادر به تأمین نیاز بازار در شرایط رشد دورکاری و آموزش مجازی باشند.

رئیس اتحادیه کامپیوتر تهران می‌گوید در حال حاضر لپ‌تاپ‌های قاچاق عمدتاً در شهرهای مرزی فروخته می‌شوند، بااین‌حال واردکردن آن‌ها به تهران کار دشواری نیست.
محمدرضا فرجی تهرانی دراین‌باره گفت: امروز به دلیل اعمال برخی محدودیت‌ها و عدم باز شدن سامانه ثبت سفارش کالا، عده‌ای تبلت و لپ‌تاپ‌های سوخته را در اینستاگرام و تلگرام به شهروندان تهرانی می‌فروشند.
رئیس اتحادیه کامپیوتر تهران افزود: متأسفانه فضای مجازی جولان فروش لپ‌تاپ‌های دست‌دوم و سوخته شده است که به مردم توصیه می‌کنیم از فضای مجازی که وجود خارجی ندارند، کالا نخرند؛ چراکه اتحادیه فناوران رایانه هیچ تعهدی در قبال مالباختگانی که از فضای مجازی کالا می‌خرند، ندارد.

در پایان رئیس اتحادیه فناوران رایانه خواستار تسهیل و بازگشایی ثبت سفارش لپ‌تاپ شد و هشدار داد اگر واردات رسمی لپ‌تاپ صورت نگیرد، مردم قربانی اصلی خرید لپ‌تاپ استوک و معیوب خواهند بود.
فرجی تهرانی در شرایطی نسبت به خرید لپ‌تاپ کارکرده به مردم هشدار می‌دهد که برخی می‌گویند رئیس اتحادیه کامپیوتر تهران بیشتر نگران کاهش فروش فعالان این صنف در پی روی آوردن مردم به لپ‌تاپ‌های استوک است.

هفته‌نامه اکونومیست اخیراً در گزارشی از گران‌ترین شهرهای دنیا در سال 2020، تهران را دومین شهر گران دنیا برای خریداران لپ‌تاپ و کامپیوتر شخصی معرفی کرده است.

نظرات