تیر ۲۴
سما سمیعیان
دبیر خبر | ۱۰ تیر ۱۳۹۹

دستور اسرائیل بر عدم پخش کانال مسیحی آمریکایی

رگولاتورهای اسرائیلی اعلام کردند که دستور داده‌اند کانال مسیحی انجیلی واقع در آمریکا دیگر پخش خود را ادامه ندهد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ رگولاتورهای اسرائیلی اعلام کردند که دستور داده‌اند کانال مسیحی واقع در آمریکا دیگر پخش خود را ادامه ندهد، این کانال هنگام درخواست مجوز هدف خود را از این کار بروز نداد.

آشر بیتون (Asher Biton)، رئیس شورای پخش ماهواره و کابل گفت که به کانال «GOD TV» مهلت 7 روزه داده تا پخش تلویزیونی خود را متوقف کند. بیتون اظهار داشت :

«این کانال، محتوای مسیحیت را از یهودیان درخواست می‌کند. درخواست اصلی نشان می‌دهد که این کانال، جمعیت مسیحیت را هدف قرار داده است.»

این تصمیم، اولین بار به‌وسیله روزنامه اسرائیلی هارتز (Haaretz) منتشر شد. بحث و جدال در مورد ایستگاه «Shelanu» کانال GOD TV، اسرائیل و حامیان مسیحی را در موقعیتی ناخوشایند قرار داده و تنش میان 2 طرف ظاهراً افزایش یافته است.

مسیحیان انجیلی، به‌ویژه در ایالات متحده، از قوی‌ترین حامیان اسرائیل هستند و آن را تحقق پیشگویی کتاب مقدس و برخی نیز اسرائیل را دومین قاصد آمدن مسیح و پایان روزها می‌دانند. اسرائیل مدت‌ها است که از پشتیبانی سیاسی و مالی انجیلی‌ها به‌ویژه با افزایش نفوذ در کاخ سفید در دولت ترامپ برخورداد است و به نگرانی‌ها در مورد هرگونه مذهب پنهانی بی‌اعتنا بوده است.

به گفته کارشناسان، بیشتر یهودیان تلاش برای تبدیل آنها به مسیحیت را کاملاً توهین‌آمیز، میراث قرن ها آزار و اذیت و تبدیل اجباری به دست حاکمان مسیحی می‌دانند. تا حدودی به دلیل همین حساسیت‌ها، مسیحیان انجیلی که عموماً اعتقاد دارند نجات فقط از طریق عیسی رخ می‌دهد و انجیل را در سراسر جهان موعظه می‌کنند، به ندرت یهودیان را هدف قرار می‌دهند.

شلانو در بیانیه‌ای ضمن تعجب‌آور خواندن تصمیم غیرحرفه‌ای بیتون گفت :

«با توجه به مجوز، ما محتوای خود را به زبان عبری برای اسرائیلی‌ها پخش کرده‌ایم. بیشتر مسیحیان سرزمین مقدس به زبان عربی صحبت می‌کنند. بنابراین، به هیچ وجه مشخص نیست که چه چیزی پشت این تصمیم با توجه به ملاحظات سیاسی بوده است.»

رون کانتور (Ron Cantor)، سخنگوی اسرائیلی شلانو مدعی شد که ایستگاه مجدداً مجوز خواهد گرفت. وی افزود كه مدیریت ایستگاه امیدوار است شورا این درخواست را تأیید كند و از این رو از یک حادثه شدید دیپلماتیک با صدها میلیون مسیحی انجیلی طرفدار اسرائیل در سراسر جهان جلوگیری می‌شود.

هنگامی که GOD TV اوایل سال جاری به قرارداد 7 ساله خود با ارائه دهنده اصلی کابل اسرائیل رسید، خود را به عنوان تولیدکننده محتوا برای مسیحیان معرفی کرد. اما وارد سیمپسون (Ward Simpson)، مدیرعامل GOD TV در پیامی ویدئویی توضیح داد که هدف اصلی، متقاعد کردن یهودیان برای پذیرش عیسی به عنوان مسیحای آنها است.

سیمپسون در این ویدئو اعلام کرد که خدا درهای رحمت را باز کرده تا ما عیسی را به خانه‌ها، قلب‌ها و زندگی قوم یهود بکشانیم. وی ضمن عذرخواهی در مورد هرگونه اظهارنظر توهین‌آمیز گفت که GOD TV تمام مقررات را رعایت می‌کند.

بنا به ادعای کارشناسان، از آزادی مذهب در قوانین اسرائیل تقدیر شده و تا زمانی که فعالیت‌های مأموریتی برای خردسالان و اجبار اقتصادی انجام نشود، مجازات کردن مجاز خواهد بود.

GOD TV در سال 1995 در ایالات متحده تأسیس و سرانجام با افتتاح دفاتری در چندین کشور جهان به یک شبکه 24 ساعته تبدیل شد. مجوزهای پخش بین‌المللی آن به‌وسیله یک شرکت غیرانتفاعی مستقر در فلوریدا برگزار می‌شود. این شبکه ادعا می‌کند که برای 300 میلیون خانواده در سراسر جهان پخش می‌شود.

منبع: سایبربان

نظرات