دی ۳۰
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۱ آذر ۱۳۹۹

دسترسی هکرها به 15 هزار دوربین نظارت تصویری

هکرها مدعی شدند 15 هزار دوربین نظارتی را در مسکو هک کرده‌اند. 

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ روزنامه ایزوستیا با انتشار گزارشی اعلام کرد برخی منابع وب تاریک از دسترسی هکرها به بیش از 15 هزار دوربین نظارتی اماکن خصوصی در مسکو نظیر آپارتمان‌ها، فروشگاه‌ها، بانک‌ها، مراکز تجاری و برخی سازمان‌های خصوصی خبر داده‌اند. هکرها مدعی شده‌اند برای یافتن دوربین‌ها از موتور جستجوی شودان استفاده کرده‌اند. 

آلِک باختادزه، کارشناس مسائل امنیتی حوزه دارک‌نت در گفتگو به ایزوستیا اعلام کرد دسترسی به 15 هزار دوربین به هکرها این امکان را می‌دهد در آینده اقدام به ساخت سامانه جایگزین تشخیص چهره بکنند تا موقعیت افراد را از روی تصاویر تعیین کنند. 

به گفته وی، هکرها این امکان را دارند مشابه مرکز یکپارچه ذخیره و پردازش داده را بسازند، اگرچه کیفیت آن پایین و ساختش پرهزینه می‌شود، اما یک سری قابلیت‌هایی نیز می‌تواند داشته باشد. 

به اعتقاد باختادزه، مجرمان سایبری می‌توانند اطلاعات مربوط به افراد شناسایی‌شده از طریق دوربین‌ها را به اشخاص حقیقی بفروشند. 

کارشناسان کسپرسکی اعلام کردند برای جلوگیری از دسترسی هکرها به دوربین‌ها، مالکان دوربین‌ها می‌بایست برخی مسائل ساده امنیتی را رعایت کنند.

 دِنیس لِگِزو، کارشناس ارشد امنیت سایبری آزمایشگاه مذکور در این خصوص اعلام کرد:

به‌روزرسانی منظم فریمورها در خود دستگاه‌ها و برنامه‌های کنترل آن‌ها مهم است. پسوردهای پیش‌فرض باید بلافاصله عوض شوند، باید از ترکیبات پیچیده استفاده کرده و آن‌ها را در دستگاه‌های مختلف تکرار نکرد، در صورت امکان نباید دوربین‌ها را مستقیماً به شبکه عمومی وصل کرد. 

منبع: سایبربان

نظرات

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.