مرداد ۲۲
مرتضی خاکپور
دبیر خبر | ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

خریداری نسل جدید سامانه‌های مقابله با پهپاد توسط پنتاگون

وزارت دفاع آمریکا به تازگی نسل جدیدی از سامانه‌های قابل‌حمل مقابله با تهدید پهپادها را تحویل گرفته است.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ با توجه به اینکه  تهدیدات پهپادهای کوچک مسلح سازی شده و تقاضا پیرامون دستیابی به آن‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است. انواع مختلفی از اقدامات و تجهیزات مختلفی برای دفاع از زیرساخت‌های حیاتی و مردم در برابر هواپیماهای بدون سرنشین به وجود آمده است. برای مثال می‌توان به انواع سامانه‌های ضد هوایی ثابت یا قابل حملی اشاره کرد که با انتشار امواج رادیویی سعی در به دست آوردن کنترل پهپاد یا از بین رفتن آن می‌کنند.

یک شرکت آمریکایی به نام «اسنت ویژن تکنولوژی» (Ascent Vision Technologies) به تازگی نسل جدید سلاح خود را با نام «سامانه یکپارچه دفاع هوایی قابل حمل» (eXpeditionary Mobile Air Defense Integrated System) به وجود آورده، در طی یک قرارداد آن‌ها را به وزارت دفاع آمریکا فروخته است. این سامانه می‌تواند از زیرساخت‌ها در برابر حملات خصمانه پهپادها حفاظت کند.

جدیدترین نسل سامانه یکپارچه دفاعی قابل حمل نسبت به گذشته از قابلیت حمل بالاتر و فناوری‌های پیشرفته‌تری بهره می‌برد که روند مبارزه با پهپادها را بهبود می‌دهد. این سامانه به واسطه ترکیب رادار با حسگر تشخیص فرکانس رادیویی، آگاهی موقعیتی کاربران را بهبود می‌دهد. این سیستم دارای چندین روش مختلف تشخیص است که نه تنها از شناسایی همه تهدیدات اطمینان حاصل می‌کند؛ بلکه به شکل بهتری می‌تواند تهدیدات را به صورت هم‌زمان شناسایی، مکان‌یابی و طبقه‌بندی کند.

سامانه یاد شده به حسگر تصویربرداری الکترونوری/مادون قرمز (EO/IR مجهز است که امکان شناسایی دقیق پهپادها را در همه‌ی شرایط نوری مختلف فراهم می‌آورد. همچنین از قابلیت بزرگ‌نمایی بسیاری برخوردار بوده از برد عملیاتی بالایی بهره‌مند‌است.

سخت‌افزار مورد بحث همچنین به منظور خنثی‌سازی، ارائه راه‌کار قابل‌حمل، پوشش طبق گسترده‌ای از امواج به یک سامانه قدرتمند جنگ الکترونیک مجهز است که امکان مبارزه با پهپادها یا گروهی از سامانه‌های بدون سرنشین را به صورت هم‌زمان فراهم می‌کند.

از دیگر بهبودهای صورت گرفته می‌توان به سامانه توزیع برق بهبود یافته و شیوه راه‌اندازی ساده‌تر است. به علاوه در ساخت این نسخه سخت‌افزارهای جدیدتری به کار گرفته شده‌اند که قابلیت اطمینان به کارگیری آن در زمان حرکت در محیط‌های ناهموار را افزایش می‌دهد. همچنین همه‌ی اجزا در یک برنامه به نام «CUAS Suite » یکپارچه شده‌اند تا امکان کنترل و فرماندهی زنجیره قتل آن صورت کامل فراهم گردد.

منبع: سایبربان

نظرات