مرداد ۲۲
دبیر خبر | ۱۱ مرداد ۱۳۹۹

خداحافظی کورتانا با دنیای اسمارت فون‌ها

کورتانا به پایان راه خود نزدیک است. اما امروز بالاخره مایکروسافت زمان‌بندی خود برای حذف کورتانا را اعلام کرد.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان ؛ البته کاملاً واضح است که حذف کورتانا از محصولات مصرف‌کننده تدریجی بوده و ناگهانی صورت نمی‌گیرد. برای شروع، مایکروسافت پشتیبانی از Cortana Skills که برای برنامه‌های شرکت‌های ثالث در نظر گرفته‌شده بود را در تاریخ 7 سپتامبر (17 شهریور) 2020 متوقف می‌کند، سپس مایکروسافت از اوایل سال 2021، اپلیکیشن کورتانا برای اندروید و iOS را کنار گذاشته و کورتانا را از نسل اول هدفون‌های Surface خود حذف می‌کند.
همچنین گفته می‌شود در اوایل 2021 مایکروسافت کورتانا را از اسپیکر‌های هوشمند Harman Kardon Invoke نیز حذف کرده که احتمالاً این حرکت با انتقاد شدید طرفداران مواجه خواهد شد. حذف کورتانا از Invoke قرار است با بروزرسانی فریم‌ور این دستگاه صورت گیرد و به عبارت بهتر مایکروسافت قصد دارد با یک بروزرسانی واژه‌ی «هوشمند» را از اسپیکر هوشمند Invoke گرفته و آن را به یک اسپیکر بلوتوثی عادی تبدیل کند، حال تصور کنید شما یکی از خریداران این دستگاه و دریافت‌کنندگان این آپدیت اجباری هستید! البته به‌عنوان یک دلگرمی مایکروسافت در نظر دارد، «تحت یک شرط خاص» یک کارت هدیه‌ی 50 دلاری به دارندگان دستگاه به‌ظاهر هوشمند Invoke اهدا کند. برای ارضای این شرط، شما باید بین تاریخ 31 جولای (دیروز) و روز اعلام این خبر که امروز می‌باشد، از کورتانای موجود در Invoke درخواستی کرده باشید.
همان‌طور که اشاره شد، مایکروسافت قصد دارد کورتانا را از نسل اول هدفون‌های Surface خود نیز حذف کند. البته پس از حذف کورتانا از هدفون‌های Surface، شما هنوز هم می‌توانید از این دستیار دیجیتال استفاده کنید اما فقط در نسخه‌ی تجمیع شده‌ی آن با برنامه‌ی Outlook Mobile. مایکروسافت برای خریداران هدفون‌های نسل اول Surface نیز یک کارت هدیه‌ی 25 دلاری در نظر گرفته و انتظار می‌رود حذف کورتانا از هدفون‌های Surface انتقاداتی در حد اسپیکر Invoke به همراه نداشته باشد.
مایکروسافت در این مورد گفت:

ما زمان زیادی را به تفکر در مورد این تحول بزرگ اختصاص دادیم و درک می‌کنیم که این تغییرات ممکن است برای برخی از مشتریان مشکل‌ساز و رنج‌آور باشد.

این تغییرات، گامی دیگر در نوآوری و بازسازی کورتانا را مشخص می‌کند و در این گام کورتانا از یک محصول عادی برای همه مصرف‌کنندگان به یک دستیار دیجیتال حرفه‌ای برای شاغلین و کارمندان تبدیل می‌شود.
Cortana به‌صورت کلی از بین نمی‌رود، بلکه مایکروسافت سعی دارد با مقداری تغییر و تحول، سازگاری آن را با برنامه‌هایی از قبیل Outlook و Teams بیشتر و بیشتر کند و با این کار کمپانی مایکروسافت امیدوار است منحصربه‌فردی دستیار هوشمند خود را نسبت به همتایانی مانند Alexa تثبیت کند.
البته اگر شما از صاحبان محصولات گفته‌شده‌ی مایکروسافت هستید یا از کورتانا به‌عنوان یک دستیار هوشمند برای کارهای روزمره‌ی خود استفاده می‌کردید، احتمالاً این دلایل را توجیهات مذبوحانه‌ی مایکروسافت برای شکست بزرگ پروژه‌ی کورتانا دانسته و مقداری از مایکروسافت ناامید شده‌اید. اما اگر از برنامه‌های Teams و Outlook برای شغل و حرفه خود استفاده می‌کنید، احتمالاً از این خبر مایکروسافت مقداری خوشنود گشته‌اید.

نظرات