تیر ۲۳
حسین استهدادی
دبیر خبر | ۲۴ بهمن ۱۳۹۸

حکایت نیم قرن جاسوسی سایبری امریکا از ایران

سازمان جاسوسی ایالات متحده در یک همکاری فوق سری با سازمان اطلاعات فدرال آلمان طی 50 سال گذشته از ایران جاسوسی سایبری کرده اند.

به گزارش کارگروه بین الملل سایبربان؛ به تازگی گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) و آلمان طی بیش از نیم قرن اخیر از طریق یک شرکت ارتباطاتی و امنیت اطلاعاتی سوئیسی از  ایران جاسوسی می‌کرده‌اند.

شرکت سوئیسی رمزنگاری کریپتو ای‌جی (Crypto AG) گزارش‌های منتشره شده را باعث «تشویش‌« اذهان عمومی خوانده و در ادعای اظهار داشت:

ما هیچ ارتباطی با سازمان سیا یا آژانس اطلاعات فدرال آلمان نداریم.

بر اساس این گزارش‌ها، شرکت «کریپتو‌ای جی» سوئیس، ارائه دهنده دستگاه‌های رمزنگاری و خدمات مربوط به پنهان نگاه داشتن مکالمات محرمانه، دستگاه‌ها و خدمات خود را از زمان جنگ جهانی دوم به حدود ۱۲۰ کشور از جمله ایران، آمریکای لاتین، هند، پاکستان و حتی واتیکان فروخته بود، اما در واقع این شرکت متعلق به سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) و آژانس اطلاعات فدرال (سازمان جاسوسی برون‌مرزی آلمان) بوده است.

این موضوع در حالی طی بیش از پنجاه سال اخیر به صورت مستمر انجام شده است که هیچ از کشورهای نامبرده هیچ اطلاعی از تعلق این شرکت سوئیسی به عالی‌ترین سازمان جاسوسی ایالات متحده و همکاری فوق سری آن با سازمان اطلاعات آلمان غربی نداشته اند.

آمریکا و آلمان غربی با اطلاعاتی که از شرکت کریپتو‌ای جی در رابطه با دستگاه‌های رمزنگاری و خدمات آن به کشورها می‌گرفته‌اند، به آسانی مکالمات رمزی دیپلماتیک و نظامی دیگر کشورها را رصد می‌کرده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، در حالی که شرکت کریپتو‌ای جی میلیون‌ها دلار از مشتریان خود دریافت می‌کرد، به سرویس‌های آمریکایی و آلمانی اجازه دسترسی به اطلاعات محرمانه آنها را نیز می‌داده است.

واشنگتن‌پست بر اساس اطلاعات محرمانه داخلی سی‌آی‌ای، استفاده از این شرکت سوئیسی را «کودتای اطلاعاتی قرن» نامیده است.

در رابطه با این شرکت سوئیسی و خدمات آن به سازمان جاسوسی امریکا پیش تر نیز موضوعاتی مطرح شده بود که اما هرگز ثابت نشد.

با این‌حال این گزارش‌ها حاکی است که روسیه و چین هرگز از این شرکت سوئیسی خدمات و دستگاه‌های رمزنگاری نخریدند.

دفتر مرکزی شرکت «کریپتو‌ای جی» در شهر زوگ سوئیس است و در سال ۲۰۱۸ به دو شرکت جداگانه تقسیم شد که یکی بخش ارائه‌دهنده خدمات داخلی است و دیگری در حوزه تجارت بین‌المللی فعالیت دارد.

واشنگتن‌پست در گزارش خود نوشته است که در جریان گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در ایران بعد از انقلاب نیز سازمان جاسوسی آمریکا از طریق همین خدمات و دستگاه‌های فروخته شده توسط شرکت کریپتو‌ای جی به ایران، مکالمات محرمانه ایرانی‌ها را رصد می‌کرده است.

به گفته این روزنامه، سی‌آی‌ای مکالمات ایران و الجزایر را که واسطه میان آمریکا و جمهوری اسلامی شده بود به راحتی رصد می‌کرد، چرا که هر دو دولت از دستگاه‌های رمز‌نگاری شرکت «کریپتو‌ای جی» استفاده می‌کردند.

در اوایل دهه ۸۰ میلادی عربستان بزرگترین مشتری این شرکت سوئیسی بوده و بعد از آن ایران، ایتالیا، اندونزی، عراق، لیبی، اردن، کره جنوبی و دیگران قرار داشتند.

بر اساس این گزارش، دولت رونالد ریگان با همین دستگاه‌ها دست داشتن دولت قذافی در بمب‌گذاری در یک باشگاه شبانه تفریحی در آلمان غربی در سال ۱۹۸۶ را کشف کرده بود.

به گفته واشنگتن‌پست، ایران بعد از این حادثه به امنیت استفاده از دستگاه‌های رمزنگاری شرکت سوئیسی مظنون شد، اما تا شش سال بعد استفاده از این دستگاه‌ها برای مکالمات محرمانه را ادامه داد. اینکه چرا پس از شش سال مقامات ایرانی همچنان از این سامانه استفاده می‌کردند جای سوال دارد.

بر اساس این گزارش، آمریکایی‌ها حدود ۱۹ هزار پیام محرمانه ایرانی‌ها در دوره جنگ با عراق را با همین روش بازخوانی کردند و ۸۰ تا ۹۰ درصد کل مکالمات سری ایرانی‌ها در آن دوره توسط آمریکا خوانده می‌شد.

در همین حال هانس بوشلر بهترین بازاریاب این شرکت سوئیسی، در سال ۱۹۹۲ میلادی و درست شش سال بعد از لو رفتن عملیات بمب‌گذاری لیبی در آلمان، در سفر به ایران بازداشت شد.

واشنگتن‌پست در گزارش خود بیان می‌کند که بعد از ۹ ماه، نهایتا دولت ایران با دریافت ۱ میلیون دلار غرامت، وی را آزاد کرد و این پول در اصل توسط سازمان جاسوسی آلمان به شرکت سوئیسی داده شده بود تا تحویل ایران دهد.
 

منبع: سایبربان

نظرات