تیر ۲۴
سما سمیعیان
دبیر خبر | ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

حضور متخصصان اسرائیلی در حوزه امنیت سایبری نیجریه

کارشناسان اسرائیلی معتقدند که حوزه جنگ جدید سایبری برای شورشیان در نیجریه وجود دارد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ ران فیت (Ran Feit)، کارشناس امنیت سایبری اسرائیلی مستقر در نیجریه ادعا کرد که فضای سایبری در حال حاضر یک جبهه جدید جنگی برای بوکوحرام و دیگر شورشیان در سراسر جهان است.

فیت از مقامات نیجریه خواست تا بودجه خود را برای محافظت از وزارتخانه‌ها، ادارات و آژانس‌ها (MDA) در برابر چنین حملاتی اختصاص دهد. وی با روزنامه‌نگاران در ابوجا زمانی مصاحبه کرد که دانشگاه فدرال فناوری مینا (Minna) 70 دانشجو را به سرپرستی ادریس اسماعیلا (Idris Ismaila)، رئیس گروه علوم امنیت سایبری به مرکز عملیات امنیت سایبری «CyberDome» اعزام کرد تا نحوه واکنش متخصصان در زمان واقعی به حملات سایبری را بررسی کنند. فیت گفت که شرکتش با دانشگاه مینا برای اطمینان از پر شدن شکاف دانشگاهی-صنعتی در حوزه امنیت سایبری همکاری کرده است. قسمتی از این مصاحبه به شرح زیر است :

«امروز تروریست‌ها از سایبر استفاده می‌کنند؛ در آینده سلاح‌های سایبری وجود خواهند داشت که شما می‌توانید با کمک آنها در سراسر جهان انرژی، پمپ‌های آب و نیروگاه‌های برق را به‌طور ناگهانی قطع کنید. با قطع کردن آب و انرژی در یک کشور به کمک حمله سایبری، نیازی به شلیک گلوله نیست.

ما چند سال پیش می‌خواستیم در مورد امنیت سایبری در نیجریه کاری انجام دهیم، اما آنها گفتند که بودجه کافی برای چنین کاری ندارند و باید با هزینه پایین‌تر عمل کنیم، اما ما از اسرائیل می‌آییم؛ اگرچه اکثر کارمندان ما جوانان بااستعداد نیجریه‌ای هستند.

در اسرائیل ما روی امنیت سایبری بودجه زیادی گذاشته‌ایم و میلیاردها دلار برای دفاع از خود سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و فکر می‌کنیم که نیجریه وسیع‌ترین و شاید بزرگ‌ترین اقتصاد در آفریقا را دارد و به همین دلیل ما اینجا حضور داریم.

بیش از 2 سال پیش که هیچ کس در مورد فضای سایبری در نیجریه صحبت نمی‌کرد، ما برخی سازمان‌ها را بررسی کردیم و به آنها در مورد تفاوت میان امنیت و سایبر و تفکر افراد در مورد کافی بودن آنتی ویروس و فایروال توضیح دادیم. به آنها گفتیم که ابزارهای امنیتی قدیمی هستند و دیگر اهمیتی ندارند و ابزارهای جدیدی برای مقابله با حملات سایبری باید معرفی شوند. بنابراین این مرکز را با کلاس‌های آکادمی تأسیس کردیم. ما به سازمان‌ها در مورد نیاز به آگاهی آنها از خطرات توضیحاتی دادیم و می‌توانم به شما بگویم که در سال گذشته آگاهی سایبری بسیار بیشتر از 2 سال پیش در نیجریه است.

افزایش بودجه علیه حملات سایبری

در سوئیس، یک اجلاس اقتصادی سالانه بسیار مهم وجود دارد که در آن سایبر به عنوان پنجمین تهدید در جهان پس از آب و هوا و موارد دیگر مطرح می‌‎شود. امروزه یکی از مشکلات، عدم تخصیص بودجه کافی به سایبر و عدم اولویت‌بندی آن است. ما معتقدیم که درصد کمی باید به سایبر به عنوان یکی از اصلی‌ترین تهدیدات در جهان اختصاص داده شود.

نحوه حمله احتمالی تروریست‌ها به یک کشور در حوزه سایبری

این حوزه من نیست؛ ما دفاع می‌کنیم اما معتقدیم که در دیگر حوزه‌ها در جهان تروریست‌ها مانند داعش از رسانه اجتماعی به شیوه‌ای هوشمندانه استفاده می‌کنند و افرادی با درک نحوه حمله سایبری در اختیار دارند.

غیرعاقلانه است که فکر کنیم تروریست‌ها از این حوزه استفاده نمی‌کنند؛ اما 90 درصد تهدیدات اقتصادی هستند و من معتقدم که برخی افراد از نفوذ یا ایمیل فیشینگ برای حمله سایبری و گرفتن اطلاعات بانکی فرد یا اطلاعات شخصی استفاده می‌کنند.

اگر جزئیات بیش از 2000 نفر را در بانک اطلاعاتی خود داشته باشید، باید اقداماتی را برای محافظت از آن انجام دهید؛ نشت‌های بیشماری از جمله نفوذهای مالی و غیره در نیجریه رخ می‌دهند.»

آیوبامی آکانجی (Ayobami Akanji)، یک فعال امنیت سایبری از دولت خواست که سریعاً درمورد مقوله امنیت سایبری در کشور عمل کند. وی توضیح داد :

«دولت به عنوان یک سیاست موضوعی و فوریت به دنبال اقتصاد دیجیتال است. ما یک وزارت اقتصاد و ارتباطات دیجیتال داریم، بنابراین باید اعتماد سیاسی به دولت فدرال وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که آژانس‌های مهم ستون‌های زیرساخت‌های امنیت ملی را با هدف سرمایه‌گذاری امنیت سایبری در اختیار دارند، زیرا انجمن اقتصاد جهانی اعتقاد دارد که سایبر پنجمین تهدید بسیار مهم در جهان است؛ به گفته انجمن، نیجریه در حال مبارزه با شورشيان است و شورشيان نيز بسيار باهوش هستند.»

آکانجی خاطرنشان کرد :

«شورشیان برای پیشبرد اهداف خود از فناوری استفاده می‌کنند، بنابراین دولت باید به عنوان یک اولویت امنیت ملی به‌طور جدی در این زیربخش‌ها سرمایه‌گذاری کند. من فکر می‌کنم سال گذشته دولت فدرال راهبرد امنیت ملی را راه‌اندازی کرد و در بین زیرساخت‌ها ما افرادی در حوزه امنیت سایبری و وزیر ارتباطات دیجیتال داریم که به آلیو پاتانو (Aliyu Patanu) بسیار متعهد است. ما انتظار داریم که او تلاش‌های خود را دوچندان کند و اطمینان داشته باشد که دولت و واحد زیرمجموعه مهم آن در این بخش سرمایه‌گذاری خواهند کرد.»

منبع: سایبربان

نظرات