تیر ۲۴
دبیر خبر | ۲۱ مهر ۱۳۹۷

حذف تجارت مواد مخدر از وب تاریک غیر ممکن است

عدم متمرکز بودن فعالیت های مجرمانه در وب تاریک، پالایش این بستر را از تجارت های غیر قانونی همچون مواد مخدر، غیر ممکن ساخته است.

حجم فعالیت های غیرقانونی در وب تاریک به اندازه ای رسیده است که سازمان های نظارتی و دولتی ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفته اند با همکاری یکدیگر، زمینه ساز برنامه ای باشند تا این تهدیدات بالقوه را به کلی ریشه کن سازند. یکی از مهمترین و گسترده ترین نوع فعالیت های موجود در وب تاریک، تجارت مواد مخدر است.

در ماه ژانویه سال 2018 دولت ایالات متحده آمریکا، یک عملیات گسترده به نام Exposure را که به صورت هم زمان در بیش از 50 ایالت این کشور با هدف مبارزه با تجارت مواد مخدر اجرا شد، طراحی و راه اندازی کرد. در این عملیات از اکثریت توان سازمان های نظارتی و دولتی ایالات متحده استفاده شد. کریس برست (Chris Brest)، مسئول هماهنگ کننده نیروهای دفتر مرکزی اف بی آی (FBI)، هدف عملیات «Exposure» را هشداری جدی به تاجران مواد مخدر اعلام کرد. همچنین وی اینگونه در مورد احاطه ایلات متحده آمریکا بر وب تاریک اظهار نظر می کند: «سازمان های مجری قانون می دانند چه زمانی مواد مخدر در سراسر دنیا خرید و فروش می شود. افرادی که فکر می کنند وب تاریک آنها را ناشناس نگاه می دارد، اشتباه می کنند»

با توجه به اینکه بیشتر کاربران وب تاریک از شبکه تور (Tor) برای دسترسی به این بستر استفاده می کنند، شناسایی موقعیت مکانی واقعی آنها کار بسیار دشواری است. زمانی که یک کاربر از تور استفاده می کند، ترافیک فعالیت های او از میان 5000 سرور با سه گره (Node) مستقل و تصادفی عبور می کند که این سرور ها در نقاط مختلف دنیا به صورت پراکنده قرار دارند. سرور اول، کاربر را به شبکه تور متصل می کند؛ سرور دوم، امکان دسترسی کاربر متصل شده به تور را به یک منبع اطلاعاتی متصل می کند؛ سرور سوم، کاربر (که اکنون هویت او ناشناس است) را به درخواستی که دارد متصل می کند. در این حالت تشخیص ارتباط میان کاربر و منبعی که از آن بازدید می کند کار بسیار پیچیده ای است چون که اکنون هم هویت کاربر ناشناس است و هم فعالیت او از دید دیگران مخفی خواهد بود.

با توجه به توضیحات فوق در مورد توانایی بستر تور در مخفی سازی کاربرانش، امکان نفوذ به بستر این شبکه تنها عاملی خواهد بود تا ادعای کریس برست را ثابت کند.

در نتیجه عملیات «Exposure»، تنها 160 خریدار و فروشند مواد مخدر در وب تاریک دستگیر شدند، اما با این حال، این عملیات پاکسازی نمی تواند به طور کامل به تجارت مواد مخدر در وب تاریک خاتمه دهد. چرا که اکنون دسترسی به وب تاریک نسبت به گذشته بسیار تسهیل یافته است و روزانه کاربران زیادی از مرورگر تور و دیگر شبکه های ناشناس (Anonymity Network) برای دسترسی به وب تاریک استفاده کنند. لذا اکنون یافتن سردسته های فروش اقلام غیر قانونی در وب تاریک بسیار سخت تر از گذشته شده است.  اِریک یانگلینگ (Eric Yingling) محققی که بر روی جرائم وب تاریک پژوهش می کند، در این رابطه عقیده دارد:«ما می بینیم که بسیاری افراد از خرید به پخش مواد مخدر روی آورده اند، زیرا این افراد به راحتی می توانند از فروشگاه های وب تاریک استفاده کرده و خود را تبدیل به یک فروشنده در این بازار سیاه کنند. هرکسی که دسترسی به یک سیستم کامپیوتری داشته باشد، می تواند جذب این نوع تجارت شود. بازارهای وب تاریک تاجران را از سراسر دنیا به خود جذب می کنند.»

با توجه به مطالب بیان شده، اگر عملیات های بسیاری برای مبارزه با این نوع از فعالیت های مجرمانه توسط سازمان های نظارتی صورت گیرد، هیچگاه نمی توان قاطعانه مطمئن بود که فضای وب تاریک از مجرمان سایبری پاک سازی شده است. برای مثال فروشگاه جاده ابریشمی (Silk Road) در سال 2013 توسط نیروهای اف بی آی بسته شد و بسیاری از عاملان این شبکه نیز بازداشت شدند اما پس از این رویداد مهم، نیروهای امنیتی گمان می کردند دیگر به تجارت مواد مخدر در وب تاریک خاتمه داده اند تا اینکه که تنها پس از مدت کمی، فروشگاه بزرگتری به نام آلفا بی (AlphaBay) ظهور کرد و مجدد ارگان های نظارتی برای مسدود سازی این شبکه نیز اقدام کردند تا در سال 2017 این فروشگاه نیز بسته شد و مشتریان آن به فروشگاه های دیگر مهاجرت کردند و این داستان ادامه خواهد داشت.

براین اساس می توان ادعا کرد فضای وب تاریک به هیچ عنوان تمرکزگرا (Centralisation) نبوده و هر کاربری می تواند به صورت مستقل بستری برای فعالیت های مجرمانه به وجود آورد.

نظرات