تیر ۲۲
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۳ تیر ۱۳۹۹

جولان هکرها در دوران شیوع کرونا

شرکت «ESET» اعلام کرد هکرها با سوءاستفاده از شرایط دورکاری کارکنان به بهانه‌های مختلف آن‌ها را فریب می‌دهند.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ کارشناسان شرکت امنیت سایبری ای‌ست (ESET) در گزارشی تازه اعلام کردند در شرایطی که همه مردم جهان تلاش می‌کنند خود را در برابر ویروس کرونا ایمن نگه‌دارند، هکرها با سوءاستفاده از شرایط دورکاری کارکنان به بهانه‌های مختلف آن‌ها را فریب داده و اطلاعاتشان را سرقت می‌کنند.

کارشناسان این شرکت، در ماه می 2020 یک نظرسنجی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های آی‌تی استارتاپ‌ها و صاحبان مشاغل کوچک در شرایط همه‌گیری کرونا ویروس و دورکاری کارکنان در روسیه انجام داده و به این نتیجه رسیدند که 33% از آن‌ها در برابر انواعی تهدیدات سایبری متضرر شده‌اند. 

 این نظرسنجی که با شرکت 200 استارتاپ و صاحب کسب و کار کوچک انجام‌شد نشان داد که یکی از رایج‌ترین تهدیدات در شرایط دورکاری پیام‌های اسپم بوده که 36 درصد از کاربران را متضرر ساخته است. تروجان‌های بانکی 21 درصد از کاربران و حملات فیشینگ 13% و باج افزارهای رمزنگار 12 درصد از کاربران را متضرر ساخته‌اند.

بنا برگزارش این شرکت، در شرایط دورکاری کارکنان از هر سه فرد شاغل در کسب‌وکارهای كوچك، یک نفر در برابر تهدیدات سایبری آسیب‌دیده است.

کارشناسان ای‌ست با بررسی مشکلات زیرساخت‌های آی‌تی اعلام کردند 67 درصد از کاربران از فناوری‌های قدیمی استفاده کرده و 31 درصد نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌های خود را به‌روزرسانی نکرده‌اند. 

طبق گزارش این شرکت، 26 درصد از کاربران برای حفاظت از اطلاعات خود از آنتی‌ویروس و 40 درصد وی‌پی‌ان و 17 درصد از احراز هویت دوعاملی استفاده می‌کنند.  

منبع: سایبربان

نظرات