جنگ رژیم صهیونیستی و حزب‌الله برای تصرف اذهان و قلوب


نویسنده:
ژنرال اسرائیلی می‌گوید، در صورت وقوع جنگ، حزب‌الله تلاش می‌کند به چیزی دست یابد که در ظاهر، یک پیروزی سریع جلوه می‌کند.
جنگ رژیم صهیونیستی و حزب‌الله برای تصرف اذهان و قلوب

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ رژیم صهیونیستی از پنجم سپتامبر 2017، بزرگ‌ترین رزمایش نظامی خود طی دو دهه اخیر را در مرزهای لبنان و سوریه آغاز کرده و هدف اصلی از برگزاری این رزمایش را حفظ امنیت اسرائیل و شبیه‌سازی سناریوهای جنگ آینده، اعلام کرده است. با پایان یافتن رزمایش، ارتش رژیم صهیونیستی این فرصت را داشته تا تفکر خود را سازمان‌دهی کند. رزمایش انجام شده که از سال 1998، نخستین رزمایش در نوع خود به شمار می‌رود، برای بررسی و عملکرد فرماندهان سطوح بالاتر از لشکر طراحی شد. عملکرد این فرماندهان در دومین جنگ لبنان در سال 2006، عملکرد ضعیفی بود. در آینده، در صورت وقوع هرگونه جنگی با حزب‌الله در لبنان، دستورات صادر شده خطاب به فرماندهان لشکر و تیپ، باید دستورات شفاف و صریحی باشد. آنها در زمان تعیین شده، باید به اهدافی که در قلب لبنان برایشان تعیین شده است، برسند و همزمان، یگان‌های حزب‌الله و تجهیزات آنها را در منطقه تعیین شده از بین برده و توان حزب‌الله برای شلیک موشک به سمت اسرائیل را محدود سازند؛ درعین‌حال به خاطر داشته باشند که شلیک موشک‌های حزب‌الله تا روز پایانی جنگ ادامه خواهد داشت.

 

پیروزی در سایه حرکت و اقدام به دست می‌آید

در هفته جاری، باسیوک اظهار داشت که رزمایش رژیم صهیونیستی، اکثر جنبه‌های جنگ را پوشش داده و فقط بوی باروت را کم داشته است. حرکت در قالب یگان‌های کوچکی صورت می‌گرفت که از آتش زنده استفاده نمی‌کردند اما هدفشان این بود که فرصت به‌کارگیری مهارت را در اختیار افسران فرماندهی قرار دهند. نیروی مقابل آنها هم «دشمن» بود که به نمایندگی از یگان‌های نخبه حزب‌الله (رضوان) و همچنین جوخه‌های پرتاب موشک در رزمایش به ایفای نقش می‌پرداختند.

باسیوک اضافه کرده بود:

«ستاد ارتش تصور می‌کند که پیروزی در سایه حرکت به دست می‌آید. این همان کاری است که من و لشکر میدانیم چگونه انجامش دهیم و وظیفه ما هم همین است که از توانمندی‌هایی که در اختیار داریم، برای پیشروی در قلمروی دشمن بهره‌برداری کنیم. می‌دانم که در طرف مقابل نیز کسانی در حال اندیشیدن و برنامه‌ریزی هستند. از این موضوع غافل نیستم؛ اما ما باید بهتر از آنها کار کنیم. ما باید نظامی را که با ما در حال مبارزه است، بشناسیم و با کشف آسیب‌پذیری‌های آنها یا ایجاد آن، با آنها مقابله کنیم. در نهایت، لشکر ما باید بخشی از کارزار شکست دادن حزب‌الله در جنوب لبنان باشد.»

به نظر می‌رسد که باسیوک به خوبی از اهمیت جنگ‌هایی که در جلوی چشمان مردم انجام می‌شود و از کم‌تحملی جامعه اسرائیل در مقابل احتمال منتهی شدن جنگ به تلفات گسترده، آگاهی دارد. او با اشاره به این احتمال که حزب‌الله تلاش می‌کند کنترل ساکنان مرزی را در دست بگیرد، می‌گوید:

«در صورت وقوع جنگ، طرف مقابل تلاش می‌کند به چیزی دست یابد که در ظاهر، یک پیروزی سریع جلوه می‌کند.» وی می‌افزاید: «ما باید از این ذهنیت که دشمن می‌خواهد به ما القا کند، فاصله بگیریم. روشن است که باید به پیروزی‌های سریع و قابل توجهی دست یابیم. جنگ، گردش و تفریح در بوستان نیست. بخشی از آمادگی ما، علاوه بر پرداختن به مسئله تلفات جنگی، شامل این می‌شود که آن دسته از سربازانی را که تجربه شرکت در جنگ را ندارند، به لحاظ ذهنی آماده سازیم. درهرحال، وقتی به توانمندی‌هایمان نگاه می‌کنم، با یگان‌های عالی پیاده‌نظام، با تانک‌های مرکاوا مارک 4 و با اطلاعات گسترده و باکیفیتی که داریم، در مقایسه با هر دشمنی، سربلندیم.»

 

جمع‌آوری اطلاعات

در جریان برگزاری رزمایش اخیر، واحد جمع‌آوری اطلاعات که از حفاظت مناسبی برخوردار است و چند طبقه زیر زمین، در ساختمان مرکزی ستاد ارتش در تل آویو واقع شده است، هر لحظه مشغول انجام وظیفه بود. برای نخستین بار، این یگان به عنوان نهادی مستقل در رزمایش حضور داشت که به هدایت نیروهای زمینی می‌پرداخت. فرمانده یگان، سرلشکر ناداو پادان (Nadav Padan)، اظهار کرد که رزمایش، تغییر یگان او از نیروهای توانمندساز- نیروهای در اختیار فرماندهان که حلقه اتصال ستادهای فرماندهی به یگان‌های مختلف را بر عهده دارند – به لشکرهای مستقل و خودمختار که هماهنگ‌سازی فرماندهی یگان‌های مختلف را بر عهده دارند، تکمیل کرده و اطلاعات فراوانی در اختیار آنها قرار داده که می‌توانند در حین مبارزه از آن استفاده کنند و درعین‌حال، توانایی محافظت از خود در برابر حملات سایبری را هم داشته باشند.

وابستگی نیروهای دفاعی اسرائیل و کل کشور به فناوری‌های پیشرفته، در زمان جنگ حتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. این واحد و یگان‌های مختلف آن، نه تنها باید جلوی نشت داده را بگیرند بلکه باید مدافع حیات سامانه‌ها باشند، به طوری که ارتش بتواند مأموریت‌های خود را تحقق بخشد.

پادان که کار خود را به عنوان یک مبارز و فرمانده در یگان زبده سایرت ماتکل (یگان تکاوران ستاد کل) آغاز کرد، این تدابیر احتیاطی را با حفاظت از مرزهای فیزیکی مقایسه می‌کند:

«زمانی که سامانه‌ای با حصار، برج مراقبت و روشنایی دارید، یک روال عادی شکل می‌گیرد که مهاجم می‌تواند بر اساس آن برنامه‌ریزی و نفوذ خود را انجام دهد. سامانه دفاعی ما باید انعطاف و تحرک بیشتری داشته باشد به طوری که امکان نفوذ به سامانه‌ها فراهم نباشد.»

از لحاظ فرماندهی، همچنان که لشکرها برای انجام رزمایش در اعماق زمین به کار گرفته می‌شوند، مهم‌ترین آزمون، به عملکرد کلیه سامانه‌ها مربوط می‌شود. پادان که در جنگ غزه در سال 2014 فرماندهی لشکر 162 را بر عهده داشت، می‌گوید:

«این بزرگ‌ترین چالش ماست، چالشی که در رزمایش لبه حفاظتی عملیاتی (Operation Protective Edge) نداشتیم چراکه در آن رزمایش، عملیات‌ها محدود به منطقه مرزی بود. آن موقع، من اطلاعات یا فناوری‌های زیادی در اختیار نداشتم. در آن مانورها، سناریویی که بخش زیر نظر او با آن روبه‌رو بود، آسیب فیزیکی به زیرساخت‌های ارتباطی و همچنین حملات سایبری که به زیرساخت‌های ملی از جمله انرژی، آسیب می‌رساند را در بر می‌گرفت.»

واحد جمع‌آوری اطلاعات، منتظر است تا رئیس ستاد کل ارتش، گادی آیزنکوت (Gadi Eisenkot) درباره این که یک بخش مستقل سایبری تأسیس شود و واحدهای مختلف فعال در امور دفاعی و تهاجمی و همچنین جمع‌آوری داده را به طور یکپارچه زیر چتر خود بیاورد، تصمیم‌گیری نماید. این واحدها هم‌اکنون در سرتاسر یگان‌های اطلاعات نظامی و جمع‌آوری داده پراکنده شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود آیزنکوت ظرف مدت سه ماه، این موضوع را حل‌وفصل کند اما برخی از کارکنان ستاد مشترک معتقدند که حرکت به سمت ایجاد یک واحد مستقل به کندی انجام می‌گیرد و اتمام این حرکت، یک تا پنج سال طول می‌کشد.

به تازگی، چند تصمیم اتخاذ شده توسط آیزنکوت درباره بهبود مزایای نیروهای رزمی به اطلاع همگان رسید. از جمله این تصمیمات، تمایز قائل شدن بین سربازان خط مقدم و سربازانی است که در بخش پشتیبانی خدمت می‌کنند. قرار است بین سربازانی که راهبری عملیات را در نقش‌های واقعی حمله بر عهده دارند و سربازانی که در سایر مسئولیت‌های رزمی که خطر کمتری دارند، مشغول فعالیت هستند نیز تمایز بیشتری قائل شوند. این بخشی از تلاشی است که برای بازیابی جایگاه قبلی سربازان خط مقدم انجام می‌شود. از جمله مزایای برنامه‌ریزی شده می‌توان به افزایش حقوق، چشم‌انداز تجهیز و تأمین مالی مطالعات دانشگاهی پس از رفع بسیج عمومی اشاره کرد.

برنامه دیگری که به تائید رسیده است، افتتاح یک دوره هشت ساله خدمت در چهار واحد نخبه ارتش است - یگان تکاوران ستاد کل، تکاوران دریایی، تکاوران شالداگ نیروی هوایی و یگان جستجو و نجات 669. این دوره شامل 2 سال مطالعه دانشگاهی می‌شود؛ بنابراین یگان‌ها به واحدهای حرفه‌ای‌تری تبدیل خواهند شد.

نظرات (0)