جنگ تمام‌عیار سایبری علیه روسیه با تداوم موج تهدید به بمب‌گذاری


نویسنده:
موج تهدید به بمب‌گذاری‌های دروغین در سرتاسر روسیه وارد دومین هفته شده است.
جنگ تمام‌عیار سایبری علیه روسیه با تداوم موج تهدید به بمب‌گذاری

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ یکی از نمایندگان ارشد مجلس روسیه این اتفاق را یک جنگ سایبری تمام‌عیار علیه کشور دانسته و اعلام کرده که مراکز مسئول از آمادگی کافی برای مقابله با این تهدید برخوردار نیستند.

طبق اعلام خبرگزاری رسمی تاس، از هفته گذشته که این شوخی فریبنده آغاز شده است، حدود 40 هزار نفر مجبور به تخلیه بیش از هزار مرکز خرید، فرودگاه و ساختمان‌های دولتی و غیردولتی روسیه شده‌اند. ریانووستی خبر داده است که فقط در روز دوشنبه، بیش از 100 هزار نفر تحت تأثیر این اتفاق قرار گرفته‌اند. مقامات روسیه می‌گویند که تماس‌های مشکوک، از خارج از روسیه و به طور اینترنتی برقرار می‌شود و ردیابی تماس‌گیرنده‌ها را دشوار می‌سازد.

معاون کمیته دفاعی مجلس نمایندگان روسیه، فرانتس کلینتسویچ (Frants Klintsevich)، در مصاحبه‌ای تلفنی اظهار داشت:

«این یک جنگ تمام‌عیار سایبری با استفاده از تروریسم تلفنی است. ما به این جنگ، واکنش نشان خواهیم داد.»

طبق اعلام خبرگزاری تاس، یک پناهگاه مربوط به دوران استالین در نزدیکی جاده گاردن مسکو که اکنون به موزه جنگ سرد تبدیل شده است، همراه با چند مرکز خرید و دفتر دولتی، جزو آخرین اهداف این حمله هستند. خبرگزاری تاس به نقل از یک منبع امنیتی ناشناس گفته است که تنها چند ساعت بعد از دیدار ولادیمیر پوتین از شرکت اینترنتی یاندکس، دفاتر مرکزی این شرکت مورد حمله قرار گرفتند. یاندکس بعداً اعلام کرد که به صدا درآمدن زنگ خطر آتش، باعث این اتفاق شده بود.

 

فوق‌العاده خطرناک است

ریانووستی، به نقل از یک مقام امنیتی ناشناس گزارش داده است که تا روز سه‌شنبه گذشته، بیش از 15 هزار نفر در هشت شهر روسیه به دلیل نگرانی از تهدید به بمب‌گذاری، مجبور به تخلیه محل استقرار خود شدند.

نیکلای کوالیف (Nikolai Kovalyov)، یک عضو مجلس نمایندگان و رئیس سابق سرویس امنیتی فدرال روسیه، جایگزین اصلی کاگ‌ب در دوران شوروی سابق، اظهار داشت:

«هیچ کشور دیگری در جهان این حادثه را تجربه نکرده است. وضعیت فوق‌العاده خطرناکی است. این وضعیت با یک حمله هک از طریق تلفن اینترنتی شروع شد و حالا دیوانه‌های عادی هم به این موج پیوسته‌اند.»

سرویس امنیتی فدرال روسیه هفته گذشته به دیگر سازمان‌های امنیتی توصیه کرد که برای کاهش خطر وحشت، از اظهار نظر علنی درباره این شوخی‌های فریبنده خودداری کنند.

ولادیمیر پوشکف (Vladimir Puchkov)، وزیر شرایط اضطراری روسیه اعلام کرده است که تهدیدات مستمر، یک مشکل بزرگ به شمار می‌روند. او از اظهار نظر درباره این گمانه‌زنی که این شوخی‌ها بخشی از رزمایشی است که مقامات کشور تدارک دیده‌اند، خودداری کرد.

 

اوکراین سرزنش می‌شود

تاکنون، تمام صد تهدید صورت گرفته، جعلی از آب درآمده است. زیان ناشی از تخلیه مراکز مورد تهدید در هفته گذشته، حداقل 300 میلیون روبل (5.2 میلیون دلار) برآورد گردیده است.

هنوز کسی به طور آشکار مسئولیت این شوخی‌ها را بر عهده نگرفته است. مقامات روسیه درباره این که به چه کسی در این زمینه مشکوک هستند، اظهارات متناقضی به زبان آورده‌اند. آنها از دولت اسلامی (داعش) گرفته تا سرویس‌های امنیتی اوکراین - که روسیه را به حمله سایبری به شبکه بر و دیگر سامانه‌های کشور خود متهم می‌کنند- را در شمار مظنونان این حادثه اعلام کرده‌اند. سخنگوی ارتش اوکراین، اندری لایسنکف (Andriy Lysenko)، منکر هر گونه دخالت اوکراین در این قضیه شد و اظهار داشت که روسیه می‌خواهد تبلیغات خود را علیه همسایه خود به کار بگیرد.

سرگئی نیکیتین (Sergey Nikitin)، یکی از کارشناسان موسسه امنیت سایبری Group-IB مستقر در مسکو می‌گوید:

«این حمله از نظر میزان و شدت حمله، برای روسیه، بی‌سابقه و منحصربه‌فرد بوده است. احتمالاً هکرها برای انجام تماس تلفنی، زنجیره‌ای از سرورهای مستقر در حوزه‌های قضایی مختلفکه ممکن است با یکدیگر درگیری داشته باشند و با هم به تبادل اطلاعات نپردازند - را به کار می‌گیرند. این کار، در کنار استفاده احتمالی از نرم‌افزارهای مدولاسیون صوت و مترجم گوگل، ردیابی مهاجمان را غیرممکن می‌سازد.»

نظرات (0)