خرداد ۱۷
دبیر خبر | ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

تولید محصولات حوزه فیبر نوری رونق می‌گیرد

شرکت‌های دانش‌بنیان درحال‌توسعه سیستم انتقال اطلاعات بر روی فیبر نوری هستند که می‌تواند موجب ارتقاء جایگاه کشور در این حوزه باشد.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری‌های مرتبط با صنعت فیبر نوری نقش مؤثری در توسعه زیرساخت‌های حوزه فناور اطلاعات و گسترش اینترنت دارد. توسعه سیستم انتقال اطلاعات بر روی فیبر نوری ازجمله اقداماتی است که می‌تواند موجب ارتقاء جایگاه کشور در این حوزه باشد.

سجاد مؤمنی تبار مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان گسترش کاربرد فن‌آوری در اینباره گفت: محصول دانش‌بنیان این شرکت، سیستم انتقال اطلاعات بر روی فیبر نوری است، این محصول می‌تواند اطلاعات را تا حجم ۴/۱ ترابایت در فواصل جغرافیایی دور منتقل سازد. این مسئله نقشی تعیین‌کننده در انتقال اطلاعات میان استان‌ها و بخش‌های مختلف کشور دارد.

مؤمنی تبار توسعه زیرساخت‌های مرتبط با انتقال اطلاعات را یکی از شاخص‌های توسعه دیجیتال عنوان کرد و افزود: این محصول علی‌رغم کیفیت مطلوب در برخی مواقع با یک‌چهارم قیمت نمونه مشابه خارجی عرضه می‌شود، همین مسئله باعث شده است تا برای آن مزیت رقابتی قابل‌توجهی ایجاد شود. در حال حاضر اقدامات اولیه برای کسب مجوز صادرات به دو کشور روسیه و ترکیه انجام‌گرفته است و امیدوار هستیم به‌زودی به این دو مقصد صادراتی محصول دانش‌بنیان ایرانی را صادر کنیم.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان گسترش کاربرد فن‌آوری، مراکز مخابراتی را ازجمله مشتریان بالقوه این محصول معرفی کرد و بیان داشت: در حال حاضر با توجه به وجود کالای تولید داخل، تلاش‌های خوبی از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط صورت گرفته است تا از ورود کالای مشابه خارجی به کشور جلوگیری شود و این مسئله در توسعه سهم شرکت‌های دانش‌بنیان از بازار داخلی مؤثر بوده است.

وی افزود: این شرکت کارخانه تولید خود را در استان کهگیلویه و بویر احمد تأسیس کرده است تا سهمی در توسعه اشتغال این منطقه از کشور بر عهده گیرد. با توجه به تحقیقات مستمری که توسط واحد R&D شرکت صورت گرفته، پیوسته محصولات رقبای خارجی رصد می‌شود و با اطمینان می‌گویم که محصول ایرانی چیزی از رقبای خارجی کم ندارد.

منبع: فارس

نظرات

1 + 2 =