خرداد ۱۵
مرتضی خاکپور
دبیر خبر | ۲۶ اسفند ۱۳۹۸

تولید انبوه تراشه هوش مصنوعی اسرائیل

استارت‌آپ هایلو اسرائیل به منظور تولید انبوه تراشه هوش مصنوعی خود، سرمایه‌ای 60 میلیون دلاری را جذب کرد.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ استارت‌آپ اسرائیلی هایلو (Hailo) به تازگی اعلام کرد در دومین دور جذب سرمایه خود مبلع 60 میلیون دلار را دریافت کرده است که در زمینه تولید انبوه تراشه «هایلو 8» (Hailo 8) به کار گرفته خواهد شد. هایلو به منظور به انجام پردازش‌های الگوریتم یادگیری عمیق در خودروها، روبات‌ها و دیگر تجهیزات پیشرفته توسعه پیدا کرده است. این تراشه هزینه نهایی، ابعاد و انرژی مورد نیاز پردازش‌های هوش مصنوعی با دقت بسیار بالا را برای حسگرهای مختلف کاهش می‌دهد.

ار دانان (Orr Danon)، مدیرعامل هایلو گفت:

فناوری این شرکت 3 ساله از نوع دیدگاه عمیق آن به نیازهای هوش مصنوعی و تراشه‌های فعلی به دست آمده است. زمانی که شما یک بررسی پایین به بالا (Bottom Up) را در زمین توان پردازش انجام می‌دهید یک شکاف عمیق میان چیزی که امکان انجام آن وجود دارد و چیزی که واقعاً است، دیده می‌شود. در واقع این مشکل در معماری تراشه‌ها مشاهده می‌گردد.

دانان شرح داد، در پردازنده گرافیکی (GPU)، پردازنده مرکزی (CPU) معمولی یک مسیر دسترسی باریک به حافظه وجود دارد؛ اما در مقابل ساختار حافظه بسیار عمیق است؛ اما برای هوش مصنوعی به یک دسترسی گسترده؛ اما فضای آدرس‌دهی سطحی نیاز دارید. یکی دیگر از مشکلات قابلیت برنامه‌ریزی گسترده پردازنده‌های گرافیکی و مرکزی است. به این معنی که عناصر مربوط به کنترل داده‌ها به عناصر کنترل جریان داده‌ها تسلط دارند. این معماری بسیار انعطاف‌پذیر و قدرتمند است؛ اما برای اجرای شبکه‌های عصبی ناکارآمد هستند.

استارت‌آپ هایلو برای رفع چالش مذکور معماری جریان داده‌های خود را توسعه داد. محققان شرح دادند یادگیری عمیق به این منظور «عمیق» نامیده می‌شود که شبکه‌های عصبی دارای یک لایه عصبی عمیق میان ورودی و خروجی هستند. ابزارهای نرم‌افزاری هایلو در این راه‌کار شبکه عصبی آموزش دیده را دریافت کرده و میزان حافظه، توان محاسباتی و کنترل جریان موردنیاز هر لایه را اندازه‌گیری می‌کند. سپس نتیجه به دست آمده را برای منابع پردازنده ارسال می‌کنند تا هر لایه متناسب با لایه‌های دیگر منابع را دریافت کند.

مدیرعامل هایلو افزود:

شما نه تنها می‌توانید جریان داده‌ها را کنترل کنید؛ بلکه امکان مدیریت ساختار را نیز خواهید داشت؛ بنابراین جریان داده‌ها به صورت محلی و بهینه‌تر صورت می‌گیرد.

بر پایه تحقیقات صورت گرفته تراشه هایلو 8 به وجود آمد که توان پردازشی آن به انجام 26 تریلیون دستور در ثانیه می‌رسد. همچنین به ازای انجام هر 3.1 تریلیون دستور در ثانیه تنها یک وات انرژی مصرف می‌شود. از طرفی بر مبنای امتیازدهی ابزار طبقه‌بندی تصاویر «ResNet-50»، توان اجرای محتوا را با فریم ریت 672 دارد.

تراشه هایلو 8 را می‌توان در زمینه‌های بسیاری مانند خودروهای بی راننده، دوربین‌های هوشمند، تلفن‌های هوشمند، تجهیزات بدون سرنشین، ابزارهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به کار گرفت.

منبع: سایبربان

نظرات

2 + 10 =