شهریور ۳۱
سما سمیعیان
دبیر خبر | ۷ تیر ۱۳۹۹

توقف دسترسی به محتوای کلیپ‌بورد در دستگاه‌های iOS

شرکت تیک‌تاک از توقف دسترسی به محتوای کلیپ‌بورد کاربران در دستگاه‌های iOS خبر داد.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ تیک‌تاک (TikTok) اعلام کرد که دسترسی به محتوای کلیپ‌بورد کاربران در دستگاه‌های iOS را متوقف خواهد کرد؛ پس از آنکه ویژگی شفاف‌سازی حفظ حریم خصوصی در این دستگاه نشان داد که پلتفرم اشتراک ویدئو ملی را که سال گذشته متعهد به قطع آن بود، ادامه می‌دهد.

هر زمان که یک برنامه شخص ثالث به کلیپ‌بورد یک دستگاه با iOS 14 دسترسی داشته باشد، یک اعلان ظاهر می‌شود. درنتیجه کاربران متوجه می‌شوند که تیک‌تاک محتوا را با هر بار فشار دادن کلید – حتی وقتی برنامه در پس زمینه اجرا می‌شود – از کلیپ‌بورد خارج می‌کند.

«ByteDance»، شرکت مادر تیک‌تاک واقع در پکن، اوایل سال جاری اظهار داشت که قصد توقف دسترسی به کلیپ‌بورد‌های دستگاه‌ها را دارد اما تاریخ دقیقی برای این کار اعلام نکرد.

سخنگوی تیک‌تاک در گفتگو با وبگاه تخصصی «The Verge» توضیح داد که برای حذف این ویژگی یک آپدیت را به «App Store » ارسال و آن را یک اقدام ضداسپم توصیف کرده است. به گفته شرکت، این ویژگی هرگز در دستگاه‌های اندرویدی معرفی نشده است.

وی ضمن اشاره به تعهد تیک‌تاک برای محافظت از حریم شخصی کاربران و شفاف‌سازی در مورد چگونگی عملکرد برنامه‌ها گفت :

«به دنبال نسخه بتا iOS 14 در 22 ژوئن امسال، کاربران هنگام استفاده از برخی برنامه‌های محبوب اعلان‌هایی را مشاهده کردند. برای تیک‌تاک این ویژگی به منظور شناسایی رفتارهای تکراری و ناخواسته ایجاد شده است.»

تیک‌تاک به دلیل مسائل امنیتی گذشته مورد انتقاد قرار گرفته است. در فوریه سال 2019، این شرکت به خاطر نقض کوپا (COPPA)، قانون حفظ حریم خصوصی کودکان 5.7 میلیون دلار به کمیسیون تجارت فدرال پرداخت کرد. براساس این قانون، کودکان زیر 13 سال می‌توانستند بدون رضایت والدین در برنامه ثبت نام کنند. از آن زمان تغییراتی در برنامه ایجاد شده که کنترل والدین را افزایش داده است.

برخی آژانس‌های دولتی ایالات متحده از جمله اداره امنیت حمل و نقل، وزارت امور خارجه، وزارت امنیت داخلی، نیروی دریایی و زمینی استفاده از این برنامه را در دستگاه‌های صادر شده از سوی دولت ممنوع و نگرانی‌های امنیتی خود را در مورد ارتباط ByteDance با چینی‌ها ابراز داشتند.

منبع: سایبربان

نظرات