تیر ۲۰
مرتضی خاکپور
دبیر خبر | ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

توسعه نسل بعدی ارتباطات ماهواره‌ای انگلیس با نام اسکاینت

وزارت دفاع انگلیس به زودی با برگزاری یک رقابت پیمانکاران پروژه اسکاینت 6 را به منظور ایجاد نسل بعدی ارتباطات ماهواره‌ای انتخاب می‌کند.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ با توجه به برخی گزارش‌های منتشر شده وزارت دفاع انگلیس مدتی قبل اعلام کرد در اوایل ژوئن 2020 مرحله نهایی رقابت مدیریت قابلیت‌های ایستگاه زمین را برای شبکه ارتباط ماهواره‌ای اسکای نت (Skynet) نیروی‌های مسلح این کشور برگزار می‌کند.

عناصر کنترل زمینی شبکه اسکاینت 5 (Skynet 5) فعلی توسط واحد دفاعی و فضایی ایرباس مدیریت می‌شوند. این اقدام در راستای یک قرارداد بلند مدت که در سال 2003 انجام می‌گیرد که توسط وزارت دفاع انگلیس بسته شده بود. این تفاهم‌نامه در آگوست 2022 به پایان می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود اگر ایرباس در رقابت شکست خورده و مجبور باشد زیرساخت را به شرکت دیگری واگذار کند، این انتقال یک سال زمان نیاز خواهد داشت.

هدف رقابت یاد شده مدیریت ایستگاه‌های کنترل زمینی تا زمانی است که نسل بعدی ماهواره‌های ارتباطی در سال 2028 به فضا پرتاب شوند. از این پروژه با نام اسکاینت 6 یاد می‌شود. این پروژه با تخصیص بودجه 7.3 میلیارد دلاری انجام خواهد شد.

یکی از ماهواره‌های نسل جدید با نام «Skynet 6A» هم‌اکنون به منظور حصول اطمینان از قابلیت‌های ارتباطی و آسیب‌پذیر نبودن آن‌ها در نسل آینده، از ایرباس خریداری شده است. مرحله دوم این توافق‌نامه شامل ساخت، آزمایش، راه‌اندازی و استقرار skynet 6A است که وزارت دفاع انگلیس از آن حمایت می‌کند. ایرباس تا پیش از سال 2017 به عنوان پیمان‌کار اصلی این طرح شناخته می‌شد؛ اما قرارداد آن‌ها به مرحله نهایی نرسیده است. با وجود این سخنگوی ایرباس امیدوار است در اوایل سال 2020 به یک تفاهم‌نامه کامل در زمینه عناصر skynet 6A دست پیدا کنند.

از طرفی هنوز مشخص نیست چه شرکت‌هایی به منظور به دست آوردن تفاهم‌نامه یاد شده با ایرباس رقابت می‌کنند؛ اما این انتظار وجود دارد که شرکت‌های «Serco»، «Immarsat»، «CGI UK» و شعبه انگلیس لاکهید مارتین در آن حضور داشته باشند. این 4 شرکت گروهی به نام آتنا (Athena) را تشکیل داده و پیشنهادهای خود را در زمینه برنامه‌های توانمندی فضایی نظامی و غیرنظامی به انگلیس ارائه داده‌اند.

کوین کراون (Kevin Craven)، مدیرعامل Serco انگلیس و اروپا از آتنا به عنوان گروهی یاد کرد که می‌تواند فناوری‌ها و خدمات فضایی انگلیس و اقتصاد آن را تقویت کند. راه‌اندازی این گروه همچنین اطمینان حاصل می‌کند که انتخاب‌های گسترده‌ای به منظور توسعه پایدار آینده این کشور وجود داشته باشد.

در بیانیه آتنا هیچ اشاره‌ای به اسکاینت 6 نشده است؛ اما اعضای آن اعلام کرده‌اند هم در انگلیس و هم به شکل بین‌المللی روی تعدادی از فناوری‌های فضایی، سامانه‌های زمینی و خدمات پایان به پایان کار خواهند گرد.

منبع: سایبربان

نظرات