دی ۳۰
دبیر خبر | ۳ مهر ۱۳۹۸

تقویت سامانه رده بندی اجتماعی چین

چین با اضافه کردن یک دوربین مجهز به هوش مصنوعی در سامانه رده‌بندی اجتماعی خود، نظارت روی مردم این کشور را افزایش داد.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ چین در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین سامانه‌های نظارتی و تشخیص چهره را در راه‌اندازی کرده است. همچنین نمونه‌ای از سیستم رده‌بندی اجتماعی را نیز بر پایه آن دارد. با وجود این به نظر می‌رسد دولت این کشور همچنان سعی دارد نظارت خود روی مردم را افزایش دهد و به تازگی تجهیزات جدیدی را به این بستر اضافه کرده است.

ابزار یاد شده یک دوربین ابری 500 مگاپیکسلی مجهز به هوش مصنوعی است. این فناوری برای مثال می‌تواند در یک استادیوم، عکسی پاناروما و با جزئیات بسیار دقیق از چهره هزاران نفر تهیه کند. همچنین امکان تحلیل داده‌های چهره‌ها برای بسترهای ابری را نیز دارد. چین ادعا می‌کند نوآوری مذکور به اندازی توانمند است که می‌توان یک فرد مشخص را بلافاصله در میان سیلی از جمعیت شناسایی کرد.

دوربین یاد شده با همکاری دانشگاه فودان و دانشکده‌های مکانیک، فیزیک و نور چانگچون ساخته شده است.

محققان توضیح دادند دوربین یاد شده تصاویری با کیفیت بسیار بالا ارائه می‌دهد و با محاسبات ابری، هوش مصنوعی نظارت در زمان واقعی و سامانه تشخیص چهره ادغام شده است. محققان همچنین دو تراشه توسعه داده‌اند که امکان ثبت ویدئوها در وضوح بسیار بالا را فراهم می‌کند.

داده‌هایی که توسط دوربین یاد شده ثبت می‌شوند به یک مرکز داده انتقال می‌یابند. دسترسی به این محتوا از هر نقطه‌ای از جهان امکان‌پذیر است.

منبع:

نظرات

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.