اسفند ۰۹
دبیر خبر | ۲۰ شهریور ۱۳۹۸

تعهد NSO برای مقابله با نقض حقوق بشر

شرکت سایبری اسرائیلی NSO متعهد به مقابله با نقض حقوق بشر شد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ به دنبال اتهامات کارشناسان سایبری مبنی بر کاربرد نرم‌افزار گروه سایبری اسرائیلی «NSO» در برخی موارد جاسوسی، این شرکت متعهد شد تا از دستورالعمل‌‌های سازمان ملل برای مقابله با نقض حقوق بشر پیروی کند.

گروه حقوق بشر عفو بین‌الملل ضمن درخواست از دولت رژیم صهیونیستی برای لغو مجوز صادرات شرکت اسرائیلی، تردید خود را درمورد تغییرات ناشی از سیاست‌های جدید شرکت نشان داد.

NSO، به عنوان یکی از مشهورترین تأمین کنندگان ابزارهای جاسوسی و نظارتی برای دولت‌ها و سازمان‌های قانونی اعلام کرد که از محصولاتش برای مقابله با جرایم جدی و پشتیبانی از عملیات‌های جستجو و نجات پس از بلایای طبیعی استفاده خواهد شد.

به گفته آزمایشگاه «Citizen» در دانشگاه تورنتو – به عنوان محقق نظارت دیجیتالی، امنیت، حفظ حریم خصوصی و پاسخگویی – از نرم‌افزار هک شرکت اسرائیلی با نام پگاسوس (Pegasus) برای جاسوسی سیاسی در مکزیک، امارات متحده عربی و عربستان سعودی استفاده شده است.

شالف هولیو (Shalev Hulio)، مؤسس و مدیراجرایی NSO گفت:

شرکت، محصولات خود را به منظور توقف بدترین حملات تروریستی و خطرناک‌ترین مجرمان برای دولت‌ها فراهم می‌کند. اما ما درک می‌کنیم که سوءاستفاده، نقض حقوق بشر است.

این شرکت، متعهد شد که از این پس از روش‌های تنظیم شده سازمان ملل در سال 2011 برای شناسایی خطرات و آسیب‌های احتمالی فناوری خود به حقوق بشر استفاده کند و با ارزیابی روند فروش، مشتریان را مجبور به محدود کردن استفاده از محصولات در زمینه پیشگیری و تحقیقات از جرایم جدی و عدم نقض حقوق بشر کند.

دانا اینگلتون (Danna Ingleton)، معاون «Amnesty Tech»، بخش فناوری و حقوق بشر در گفتگو با رویترز اظهار داشت : « NSOباید به تعهدات خود عمل کند؛»

نقض امنیتی

یکی از مخالفان سعودی و مرتبط با قتل خاشقچی، سال گذشته با تشکیل دادخواستی ادعا كرد كه شرکت اسرائیلی به دربار سلطنتی برای نفوذ به تلفن همراه و جاسوسی مکالماتش با روزنامه‌نگار مقتول کمک می‌کرده است. اما هولیو، استفاده از فناوری شرکت در قتل خاشقچی را تکذیب کرد.

در ماه می 2019، سرویس پیام‌رسان واتس‌آپ اعلام کرد که نقض امنیتی برنامه‌اش نشانه کاربرد نرم‌افزار جاسوسی دولتی از سوی یک شرکت خصوصی بوده و باعث نقض حقوق بشر شده است. واتس‌آپ گفت که برای اتهامات خود نسبت به NSO دلایلی دارد. اما شرکت اسرائیلی بدون اظهارنظر در این خصوص گفت که هرگونه سوءاستفاده از سیستمش را بررسی می‌کند.

هولیو مدعی شد که سیاست جدید شرکت احترام به حقوق بشر و تعهد به کاهش خطر نقض است. به گفته یکی از منابع ناشناس، شرکت کماکان نسبت به سوءاستفاده از محصولاتش از سوی دولت‌ها پافشاری می‌کند. این منبع گفت گروه اسرائیلی طی چند سال گذشته و به دنبال اتهامات مطرح شده قراردادهای حدود 250 میلیون دلاری را رد کرده است.

NSO، تام ریج (Tom Ridge) و ژولیت کایم (Juliette Kayyem)، دبير سابق و معاون وزارت امنیت داخلی ایالات متحده و جرارد آراد (Gerard Araud)، سفیر پیشین فرانسه در آمریكا را به عنوان مشاوران خود برگزیده است.

نظرات

4 + 11 =