آذر ۰۸
دبیر خبر | ۳۱ تیر ۱۳۹۹

تصویب دستورالعمل (سندباکس) به منظور تسهیل مقررات حوزه‌های جدید فناوری

دبیر شورای عالی فضای مجازی از تصویب دستورالعمل محیط آزمون (سندباکس) به منظور تسهیل مقررات حوزه‌های جدید فناوری در کشور خبر داد.

به گزارش کارگروه بین الملل سایبربان ؛سید ابوالحسن فیروزآبادی با اشاره به مصوبه جلسه ۸۸ کمیسیون عالی تنظیم مقررات در خصوص مدیریت محیط آزمون (سندباکس)، گفت: مقرره گذاری محیط آزمون نوعی تنظیم‌گری است که برای ایده‌های جدید به‌خصوص در حوزه فناوری‌های مالی (فین‌تکها) که پیامدها و ابعاد اجرای آنها برای حاکمیت شناخته‌شده نیست، مورداستفاده قرار می‌گیرد.
وی بابیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی کشور با توجه به درخواست‌های متعدد در سال‌های اخیر برای موضوعات جدید در کشور به‌خصوص حوزه فناوری مالی، این موضوع را در دستور کار قرارداد، افزود: در حال حاضر تقاضاهای زیادی در کشور برای موضوعاتی مانند رمز ارزها و خدمات مبتنی بر زنجیره بلوکی مطرح‌شده که از این ظرفیت برای پاسخگویی به متقاضیان استفاده خواهد شد تا سیاست‌ها و خلاهای قانونی این حوزه تبیین شود .
فیروزآبادی در تشریح این مصوبه گفت: موضوع و ایده‌¬ای که توسط یک شرکت به‌عنوان یک ایده نو مطرح‌شده و عموماً به حوزه‌های فناورانه جدید و نوپدید مانند اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، خدمات مبتنی بر زنجیره¬‌های بلوکی و رمز ارزها مربوط می‌شود، یک تنظیمگر حاکمیتی و بخشی مانند بیمه، بورس، حوزه بانکی و یا حتی حوزه¬‌هایی مانند سلامت و محتوا یک محیط آزمونی که مشتمل بر رویه‌ها، قواعد و ساختار نظارت است را ایجاد می‌کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تأکید کرد: در آن محیط با تسهیل مقررات و کاهش شرایط سختگیرانه و برای مدت مشخص و با تعداد کاربری محدود و نیز قلمرو اجرای حفاظت‌شده، ایده را به مرحله اجرا می‌گذارند و نتایج و پیامدها را بررسی می‌کنند و پس از طی کردن دوره آزمایشی نسبت به توقف و یا گسترش کار به قلمرو بزرگ‌تر و کل جامعه اعلان نظرکرده و فضا را برای ورود این نوع ایده برای عموم متقاضیان فراهم می‌کنند.
وی با اشاره به شکل‌گیری دبیرخانه این موضوع در وزارت امور اقتصادی و دارایی، تصریح کرد: حکمرانی این مجموعه به‌صورت چند ذینفعی است، به این معنی که همه بخش‌های کشور چه دولتی و چه خصوصی در آن حضور دارند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور بابیان این‌که مرکز ملی فضای مجازی نیز نظارت کلان بر روند خواهد داشت، افزود: این تجربه میتواند به‌تدریج بالغ شود و ما سالانه با بررسی فعالیت‌های مبتنی بر این دستورالعمل با اخذ نظرات نخبگان و نیز مشکلاتی که محتمل است به وجود آید، مدیریت این محیط‌ها را بهبود خواهیم داد.
وی گفت: این دستورالعمل با تلاش جمعی تمامی ذی‌نفعان، نخبگان و بخشهای خصوصی و دستگاههای دولتی که با مسئله اعطای مجوز به موضوعات جدید و ناشناخته مواجه هستند، نوشته‌شده است و اولین تجربه مواجهه کشور با این نوع تنظیم¬‌گری است که البته کشورهای زیادی به این روش روی آوردند و در منطقه، کشور ما جزو پیشروان اقدام در این خصوص است.
به گفته فیروزآبادی، این دستورالعمل مورد تائید ریاست جمهوری قرارگرفته و متن آن در سایت مرکز ملی فضای مجازی قابل‌دسترسی است. کارگروه مذکور در دستورالعمل شکل‌گرفته و درگاه الکترونیکی برای ارتباط با جامعه و متقاضیان برای دریافت ایدهها و پیشنهادات توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد خواهد شد.
 سبک تنظیم‌گری مبتنی بر محیط آزمون، در دنیا به رگلاتوری سندباکس (Regulatory Sandbox) معروف است.
 

منبع: کلیک

نظرات