آبان ۰۴
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۱۱ مرداد ۱۳۹۹

تحریم برخی شهروندان روسیه از سوی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا تحریم‌های خود را علیه برخی شهروندان و سازمان‌های اطلاعاتی روسیه اعمال کرد. 

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ خبرگزاری تاس در گزارشی اعلام کرد اتحادیه اروپا تحریم‌های خود را علیه برخی شهروندان و سازمان‌های اطلاعاتی روسیه، چین و کره شمالی اعمال کرده است.

در گزارش مجله رسمی اتحادیه اروپا در این خصوص گفته شده است 6 شخص و 3 سازمان که در حملات سایبری به سازمان منع سلاح‌های شیمیائی و حملات سایبری «WannaCry» ،«NotPetya» و عملیات «Cloud Hopper» دست داشته اند، در لیست افراد و اشخاص حقوقی مشمول تحریم قرار می‌گیرند. 

شورای اتحادیه اروپا اعلام کرده این تحریم‌ها شامل ممنوعیت مسافرت‌ها و مسدود شدن تراکنش‌ها بوده و  افراد و اشخاص حقوقی اتحادیه اروپا نباید با افراد تحریم شده همکاری اقتصادی داشته باشند. 

تحریم‌های این اتحادیه علیه مرکز اصلی فناوری‌های ویژه اداره اصلی اطلاعات نیروهای مسلح روسیه (GRU) و 4 شهروند روس اعمال شده است. 

اتحادیه اروپا مدعی شده مرکز یاد شده مسئول حمله به کشورهای عضو این اتحادیه و کشورهای ثالث از جمله حملات «NotPetya» یا «EternalPety» در ماه ژوئن 2017 و حملات سایبری به سیستم‌های قدرت الکتریکی اوکراین در سال‌های 2015 و 2016 بوده است. 

در گزارش این اتحادیه ادعا شده 4 شهروند روسیه به نام‌های آلِک سوتنیکوف، یِوگنی سِرِبریاکوف، الِکسِی ماریِنِتس و الِکسِی مینین عضو اداره اصلی اطلاعات روسیه بوده و در حملات سایبری علیه سازمان منع سلاح شیمیائی هلند دست داشته‌اند. 

در لیست این تحریم‌ها برخی اشخاص حقوقی چینی به نام‌ Tianjin Huaying Haitai Science and Technology Development و دو شهروند این کشور که ظاهراً در علمیات «Cloud Hopper» دست داشته اند، ذکر شده است. 

در این لیست همچنین نام یک شخص حقوقی کره شمالی به نام «Chosun Expo» که مسئول حملات سایبری وانا کرای بوده، آورده شده است. 

پیشتر 27 نماینده دائمی اتحادیه اروپا بر سر اعمال تحریم علیه سازمان‌های اطلاعاتی و شهروندان روسیه، چین و کره شمالی که در حملات سایبری مشارکت داشته‌اند، توافق کرده بودند.  

قرار شده بود چنانچه اتحادیه اروپا برخی اشخاص حقوقی و حقیقی‌ را عامل حملات سایبری شناسایی کند، در لیست سیاه قرار ‌گیرند تا ورود آن‌ها به اتحادیه اروپا و معاملات بانکی‌شان در اتحادیه مسدود شده و صاحبان کسب‌وکار در اروپا نیز از عقد قرارداد با آن‌ها منع ‌شوند.

منبع: سایبربان

نظرات