دی ۲۹
دبیر خبر | ۴ تیر ۱۳۹۸

به کارگیری تاکسی پرنده در المپیک 2024

پاریس در المپیک 2024 برای حمل و نقل مسافرین از تاکسی‌های پرنده استفاده می‌کند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ به نقل از «شهر سخت افزار»؛ المپیک، جام جهانی فوتبال و برخی از وقایع مهم ورزشی می‌توانند با برزگرای خود در یک کشور باعث ایجاد تحولات بسیار مهم اقتصادی، صنعتی، گردشگری شده و مسیر حرکت آینده یک کشور را تغییر دهند. شاید المپیک تابستانی 2024 نیز همین اتفاق را رقم زده و باعث شود اولین فازهای تغییر بزرگ صنعت حمل و نقل شهری در پاریس رقم بخورد.

یکی از معضلاتی که برگزاری رویدادهای ورزشی بزرگ همواره با خود به همراه دارند این است که در طی آنها سیستم‌های حمل و نقل شهری که به صورت پایه برای جابجایی مردم آن شهر طراحی شده‌اند دچار مشکل کمبود ظرفیت جهت جابجایی مسافران، ورزشکاران و گردشگران خواهند شد.

در این حالت بسیاری از کشورها، ماه‌ها پیش از شروع بازی‌ها اقدام به ایجاد مسیرهای آمد و شد شهری جدید، می‌کنند که می‌توانیم مثال بارز آن را به کشور خودمان و در جریان بازی‌های آسیایی 1974 تهران نام ببریم که باعث شد بیش از 80 مسیر ارتباطی موقت در سطح شهر ایجاد شود تا برای حمل و نقل عمومی درون شهری مشکل خاصی ایجاد نشود.

اما با پیشرفت تکنولوژی مسلماً در این زمینه نیز باید شاهد نفوذ آن باشیم. به تازگی طرحی توسط دو شرکت Airbus و RATP ارائه شده که قرار است بستر انتقال مسافرین با استفاده از تاکسی‌هایی که در هوا پرواز می‌کنند را به صورت عملی پیاده‌سازی کند.

در این طرح جدید که در رویداد موسوم به Paris Air Show  (یا به صورت صحیح، Aeroports de Paris (ADP)) مسافران برای رسیدن از فرودگاه شارل دوگل به مرکز شهر پاریس در این تاکسی‌ها سوار خواهند شد و حجم بسیار گسترده‌ای از ترافیک کاسته و سرعت جابجایی نیز افزایش خواهد یافت.

این تاکسی‌ها که ظاهراً بر پایه طرح‌های خودروهای الکتریکی و بدون نیاز به سوخت فسیلی طراحی می‌شوند می‌توانند مسافران را با امنیت بالا و بدون نیاز به شارژ در طی مسیر جابجا کنند.

البته همانطور که شما دوستان نیز حدس می‌زنید عملی کردن طرح‌های جدیدی مانند این، نیازمند کسب مجوزهای متعدد و همچنین ایجاد بسترهای زیرساختی گوناگون مانند مراکز شارژ، ایستگاه‌های ورود و خروج، مسیرهای حرکت هوایی تعریف شده و حتی ساختار مشخص برای ابعاد این دستگاه‌هاست که باید تا به آن زمان به صورت کامل تدوین، بررسی و پیاده‌سازی شوند.

البته این اولین باری نیست که در مورد تاکسی‌های هوایی طرح‌های عملی بیان می‌شود و پیش از این نیز شرکت‌هایی مانند اوبر که بیشترین میزان مسافران تاکسی اینترنتی در دنیا را دارند، طرح‌های تاکسی هوایی خود را ارائه داده بودند و انتظار داریم طی 5 تا 10 سال آینده این فناوری جذاب و آینده‌نگرانه به صورت عملی، وارد شهرهای ما شود.

نظرات

6 + 5 =