تیر ۲۴
دبیر خبر | ۱۲ شهریور ۱۳۹۸

بهینه سازی امواج میلی متری برای 5 جی

پژوهشگران نوع جدیدی از شبکه‌های امواج میلی‌متری را به منظور استفاده در ارتباطات 5 جی تولید کردند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ ابزارهای اینترنت اشیا به صورت روزافزون درحال گسترش هستند؛ اما شبکه‌های وای فای و سلولی امروزی نمی‌توانند، پاسخگوی حجم اطلاعاتی باشند که این وسایل تولید می‌کنند. همچنین در تعدادی از گزارش‌ها پیش‌بینی شده است که تا سال 2025 بیش از 75 میلیارد ابزار مجهز به اینترنت اشیا به کار گرفته می‌شوند. پاسخگویی به این حجم عظیم از تجهیزات و اطلاعات تولید شده توسط آن‌ها به بستری بسیار سریع‌تر و بهینه‌تر در زمینه انرژی نیاز دارد.

بهینه سازی امواج میلی متری برای 5 جی

پژوهشگران دانشگاه واترلو، به‌تازگی شبکه‌ای جدید از امواج میلی‌متری (mmWave) را برای ارتباطات بی‌سیم با سرعت بسیار بالا، تولید کرده‌اند. شبکه‌های 5 جی آینده بر پایه فناوری امواج میلی‌متری عمل می‌کنند؛ اما سخت‌افزار موردنیاز آن‌ها بسیار گران قیمت هستند و انرژی زیادی مصرف می‌کنند. همین موضوع گسترش بستر 5 جی و ابزارهای اینترنت اشیا را با محدودیت مواجه می‌سازد.

شبکه‌ی توسعه داده شده توسط پژوهشگران «mmX» نام داشته و بیت‌رِیت بالاتری را نسبت به وای فای و بلوتوث ارائه می‌دهد. همچنین میزان هزینه و مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به علاوه در جدول زیر می‌توان مشخصات mmX را با دیگر بسترهای ارائه‌دهنده امواج میلی‌متری مقایسه

بهینه سازی امواج میلی متری برای 5 جی

علی عابدی، پژوهشگر دانشکده علوم رایانه چریتون گفت:

از mmX می‌توان در زمینه‌های مختلفی دیگری نیز مانند واقعیت مجازی، خودروی بی راننده، مراکز داده و شبکه‌های بی‌سیم سلولی بهره گرفت.

عابدی خاطر نشان کرد که mmX با همه‌ی ابزارهای وای فای امروزی سازگاری کامل دارد.

وی ادامه داد:

خودروهای بی راننده تعداد زیادی حسگر را به کار می‌گردند که از طریق سیم به هم متصل هستند. هم‌اکنون می‌توانیم همه‌ی سیم‌ها را حذف کرده و بستری قابل‌اعتمادتر داشته باشیم.

نظرات