اسفند ۰۹
دبیر خبر | ۱۵ مهر ۱۳۹۸

بروز چالش‌های جنگ نیابتی آمریکا با روسیه

کشورهای حوزه دریای بالتیک به منظور حفظ زیرساخت‌های انرژی و کاهش وابستگی به روسیه، با اروپای غربی و آمریکا همکاری خواهند کرد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ کشورهای حوزه دریای بالتیک قصد دارند زیرساخت‌های انرژی خود را از شبکه‌های انرژی روسیه جدا کرده و در شبکه‌های اروپای غربی ادغام کنند. به دنبال این امر قرار است ایالات‌متحده آمریکا حفاظت از زیرساخت‌های انرژی آن‌ها در برابر حملات سایبری را بر عهده بگیرد. 

به گزارش سرویس خبری بالتیک (BNS) در بیانیه مشترکی که به‌تازگی در ویلنیوس (Vilnius) توسط ریک پری (Ric Perry) وزیر انرژی ایالات‌متحده و وزرا انرژی لیتوانی، لتونی و استونی به امضا رسیده است، کشورهای حوزه دریای بالتیک نقش ایالات‌متحده آمریکا در پشتیبانی فنی و استراتژیک از زیرساخت‌های انرژی خود را بسیار تعیین‌کننده توصیف کردند. نمایندگان دولت لیتوانی به BNS گفته‌اند که لیتوانی به نقش شرکت‌های آمریکایی در نوسازی سامانه‌های کنترل شبکه‌های انرژی اسکادا، ارتقاء امنیت در برابر نفوذ و تبادل اطلاعات کارشناسان امیدوار هستند. 

ژیگیمانتاس وایچیوناس (Žygimantas Vaičiūnas) وزیر انرژی لیتوانی در این خصوص بیان داشت: «کشورهای حوزه دریای بالتیک قصد دارند ثبات و امنیت زیرساخت‌های انرژی خود را در سایه حمایت‌های فنی و استراتژیک ایالات‌متحده بیمه کنند. سامانه‌های اطلاعاتی اسکادا که توسط آمریکا در این کشورها راه‌اندازی شده‌اند با همکاری‌های بیشتر در آینده تقویت خواهند شد. بسترها و برنامه‌های لازم برای همکاری کشورهای بالتیک در حوزه امنیت سایبری طی 6 ماه آینده ایجاد خواهد شد.»

ادویناس کرزا (Edvinas Kerza) کارشناس امنیت سایبری لیتوانی در مصاحبه با خبرگزاری بالتیک اعلام کرده است: «بخش انرژی کشورهای حوزه بالتیک همچنان در تیررس حملات سایبری روسیه قرار دارد. ما دائماً به دنبال کشف آسیب‌پذیری‌های امنیتی و مدیریتی خود هستیم. کشورهای بالتیک در تلاش هستند تا سال 2025 در راستای کاهش وابستگی به مسکو، به شبکه انرژی اروپا متصل شوند.»

نظرات

13 + 0 =