تیر ۲۲
سما سمیعیان
دبیر خبر | ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

بررسی فناوری اسرائیل در سال 2020

به گفته کارشناسان، ایالات متحده و سایر کشورها از آخرین تجهیزات پیشرفته اسرائیل در معاملات ویژه دفاعی خود استفاده می‌کنند.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ کارشناسان معتقدند که اسرائیل یک غول فناوری است و ایالات متحده و سایر کشورها آخرین تجهیزات پیشرفته اسرائیل را می‌خرند تا در معاملات ویژه دفاعی خود استفاده کنند. اما این سؤال مطرح می‌شود که آیا اسرائیل می‌تواند در سال 2020 همچنان به رشد خود ادامه دهد؟ وبگاه تخصصی اورشلیم پست در این خصوص مقاله‌ای نوشته که به شرح زیر است :

نگاهی به سال 2019

سال گذشته برای صادرات اسرائیل سال خوبی بود، زیرا اسرائیل به ارزش 114 میلیارد دلاری دست یافت که نسبت به سال قبلش (109 میلیون دلار) رشد داشت. به گفته رویترز، وزارت اقتصاد اسرائیل اعلام کرده که این رشد حدود 12 درصد در صادرات و بیشتر در بخش فناوری مانند : نرم‌افزار، محاسبات و خدمات تحقیق و توسعه بوده است.

سال 2019، کمتر از 20 شرکت اسرائیلی – بیشتر از مجموع فرانسه، آلمان و استرالیا – از جمله «Israel21c»، با خدمات تاکسی «Gett»، «Cybereason»، شرکت امنیت سایبری و «Monday»، برنامه مدیریت وظیفه به ارزش یک میلیارد دلاری رسیدند. همچنین، استارت‌آپ‌هایی به سرمایه‌ای بیش از 6 میلیارد دلار دست یافتند. درنتیجه، با توجه به پیش‌بینی‌ها مبنی بر ادامه روند رشد، سال خوبی در حوزه فناوری اسرائیل بود.

نوآوری در اسرائیل

جای تعجب نیست که اسرائیل مقام ششم را در شاخص سالانه نوآوری بلومبرگ در سال 2020 از آن خود کرده است؛ به ترتیب، کشورهای آلمان، کره جنوبی و سنگاپور مقام‌های اول تا سوم را داشتند. کشورهای بسیار ثروتمند از نظر تولید ناخالص داخلی مانند : ایالات متحده و ژاپن در رده‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند. در حقیقت، اسرائیل در فهرست 33 کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی در این رتبه قرار گرفته است.

غالباً گفته می‌شود كه كشورهای كوچك‌تر به لحاظ ابتکاری بهتر هستند، زیرا احتمالاً با مقررات گسترده‌تر، راحت‌تر می‌توانند تجربه کسب کنند و هنگام روبرو شدن با مشکلات می‌توانند مقررات را تغییر دهند.

تغییرات احتمالی در سال 2020

در حالیکه جهان اکنون با مشکل همه‌گیری ویروس کرونا روبرو است، اما اوضاع برای اقتصادهای کشورها در مقابله با این بیماری و بازگشت به حالت اولیه دشوار شده است؛ کشورها نسبت به آینده زیاد مطمئن نیستند. اسرائیل اگر بهتر از کشورهای دیگر نباشد، اما توانسته خیلی خوب این بحران را کنترل کند. محدودیت‌های رفت و آمد و تجمعات و اجرای قوانین و ردیابی تلفن‌های همراه نسبتاً به‌موقع انجام می‌شوند و با وجود نگرانی‌های اقتصادی، به نظر شرکت‌های فناوری با مشکل جدی روبرو نخواهند بود. همچنین با وجود واکنش‌های متفاوت در نقاط مختلف جهان، به نظر اروپا و ایالات متحده با این ویروس بیشتر دست و پنجه نرم می‌کنند، در نتیجه اقتصاد این کشورها دیرتر بازیابی خواهد شد.

فناوری در سال جاری

کسی گمان نمی‌کرد در سال 2020 کاربران زوم (Zoom) از 10 میلیون نفر در ماه به 200 میلیون برسند؛ برخی شرکت‌ها مجبور به تغییر زیرساخت و دورکاری شدند. در بخش تولید سخت‌افزار فناوری اسرائیل، کارخانه‌ها بسته و در بعضی موارد کارمندان اخراج شدند. در حوزه نرم‌افزاری، خسارات تجاری به‌وجود آمد؛ اما امید است که در اسرع وقت کارمندان به مشاغل تمام وقت خود بازگردند. در زمینه دفاعی، می‌توان انتظار داشت که شرکت‌های خصوصی و ارتش نسبت به حالت معمول، با سود کمتری معادل 18 ماه یا بیشتر روبرو شوند.

اسرائیل نسبت به اقتصادهای سایر کشورهای جهان با تغییرات زیادی روبرو است. تمرکز فناوری در سال‌های گذشته این اطمینان را می‌دهد که این صنعت همچنان به عنوان صنعت پایه به کار خود ادامه دهد. از آنجا که اسرائیل کشور کوچکی است، می‌تواند بهتر از کشورهایی مانند ایالات متحده سرپا بایستد. هنوز مشخص نیست که در این صنعت در سال 2020 چه کشوری قدرت خواهد بود، اما چین به‌آرامی در حال بازسازی اقتصاد خودش است؛ بخش فناوری اسرائیل هنوز هم برای ادامه رشد راه درازی در پیش دارد.»

منبع: سایبربان

نظرات