بهمن ۰۹
دبیر خبر | ۲۵ دی ۱۳۹۹

با فیلترینگ 73 هزار سایت قمار و فیشینگ بساط کلاهبرداری خارج‌نشین جمع می‌شود؟

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی امروز از فیلترینگ 73 هزار سایت قمار و فیشینگ و موارد کلاهبرداری خبر داد که توسط مردم شناسایی شده بودند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان ؛ کافیست یک بار گذرتان به پیج‌های زرد اینستاگرامی که عموم آنها متعلق به ایرانیان ساکن ترکیه است، خورده باشد تا ماجرا دستتان بیاید. تعدادی از شخصیت‌های فارسی زبان اینستاگرامی که به تازگی یا در چند سال اخیر راهی کشورهای اطراف شده‌اند، در یک توده زنجیروار به تبلیغ سایت‌های شرط‌بندی و تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در این سایت‌ها می‌پردازند. این افراد که در واقع عروسک خیمه‌شب بازی شخصیت‌های بزرگتری در پشت ماجرا هستند، صرفا برای کسب درآمد خود این وبسایت‌ها را تبلیغ می‌کنند. غافل از آنکه بسیاری از آنها سایت‌های فیشینگ و کلاهبرداری بوده افراد زیادی در این راه سرمایه خود را از دست داده‌اند.
باوجود آنکه قوانین کشور همواره مخالف فعالیت شهروندان ایرانی در چنین زمینه‌هایی بوده، با این حال همواره انتقاداتی وارد بوده که عزم جدی برای مبارزه با چنین سایت‌هایی که علناً اقدام به کسب درآمد از راه دزدی از اموال مردم می‌کنند، وجود ندارد. اما به نظر می‌رسد که وضعیت در حال تغییر است و سایت‌های شرط‌بندی و قمار یکی پس از دیگری در حال تعطیلی هستند.

فیلترینگ 73 هزار سایت قمار و شرط بندی
طبق گزارش رسانه قوه قضاییه، جواد بابایی معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی از برخورد با وبسایت‌های قمار و کلاهبرداری خبر داده است. او گفته است:

“از شهریور امسال و پس از ایجاد درگاهی ویژه به منظور دریافت گزارش قمارخانه‌های مجازی در پایگاه اینترنتی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و همچنین ایجاد شناسه‌ای در پیام رسان‌های اجتماعی داخلی برای دریافت گزارش‌های مردمی، بر اساس گزارش‌های ثبت شده تاکنون 73 هزار سایت قمار، فیشینگ و کلاهبرداری که با گزارش مردمی شناسایی شده‎اند، فیلتر شده است.”

بابایی ضمن قدردانی از مردم در این فرایند، تأکید کرد که مسدود کردن سایت‌های قمارو کلاهبرداری در کوتاه‎ترین زمان ممکن اتفاق می‌افتد.

نظرات

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.