خرداد ۱۷
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۱ خرداد ۱۳۹۹

بازداشت یک هکر اوکراینی به جرم فروش اطلاعات مسروقه

سازمان امنیتی اوکراین از بازداشت هکری خبر داد که اقدام به فروش حجم عظیمی از داده‌های کاربران کرده است.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ سازمان امنیتی اوکراین به‌تازگی در گزارشی اعلام کرد هکری به نام سانیکس (Sanix) را بازداشت کرده است که در نشت اطلاعاتی کالکشن 1 (Collection #1) دست داشته است. 

طبق گزارش روابط عمومی این سازمان، سانیکس در سال 2019 با انتشار آگهی فروش پایگاه داده‌ای مشتمل بر اطلاعات 773 میلیون ایمیل و 21 میلیون پسورد در یکی از فروم‌های وب تاریک توجه کارشناسان امنیتی را به خود جلب کرد.

این پایگاه داده به حجم 87 گیگابایت تنها بخشی از اطلاعاتی بوده که سانیکس در اختیار داشته است. سانیکس نام مستعار یکی از شهروندان ایالت ایوانا-فرانکوفسکی اوکراین بوده است.  

سانیکس 7 پایگاه داده با حجم کلی 1 ترابایت در اختیار داشته که شامل اطلاعات شخصی و مالی ساکنان آمریکای شمالی و اتحادیه اروپا بوده است.  

مقامات سازمان‌های انتظامی اوکراین از محل سکونت سانیکس تجهیزات کامپیوتری با 2 ترابایت اطلاعات مسروقه، تلفن و مبلغ زیادی پول کشف و ضبط کردند. 

کالکشن 1 پایگاه داده‌ای بوده که کارشناسان شرکت امنیت سایبری رکوردد فیوچر در سال 2019 شناسایی کردند و کاربری به نام کورپز (C0rpz) آن را تهیه و به فروش گذاشته‌ بود.

کالکشن 1 مشتمل بر اطلاعات 3 و نیم میلیارد حساب کاربری، پین‌کدهای کارت‌های بانکی و پسورد کیف پول‌های ارزدیجیتال و حساب‌های پی‌پل و اطلاعات رایانه‌ها برای استفاده در بات‌نت‌ها بوده است که کورپز در طول سه سال فعالیت مخرب خود توانسته بود آن‌ها را جمع‌آوری کند.  

منبع: سایبربان

نظرات

3 + 5 =