تیر ۲۰
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۵ دی ۱۳۹۸

بازادشت و محاکمه مدعیان هک صدها میلیون حساب کاربری اپل

برخی از مدعیان هک صدها میلیون حساب کاربری اپل در سال 2017، بازداشت و به 2 سال حبس محکوم شدند.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ گروهی از هکرها در سال 2017 مدعی شده بودند اطلاعات صدها میلیون حساب کاربری اپل و iCloud را در اختیار گرفته‌اند و درصورتی‌که این شرکت حداکثر تا 7 آوریل مبلغ 75 هزار دلار را به واحد بیت کوین یا اتریوم به‌حساب آن‌ها واریز نکند و یا این‌که معادل ۱۰۰ هزار دلار گیفت کارت آیتونز را در اختیار آن‌ها قرار ندهد به‌تدریج به افشای اطلاعات و پاک کردن داده‌های کاربران خواهد پرداخت.  

اپل در واکنش به اقدام این گروه گفته بود تمایلی به مذاکره با هکرها ندارد و به مجرمان سایبری هیچ‌گونه پولی پرداخت نخواهد کرد و به کاربران خود توصیه کرده بود به‌منظور جلوگیری از ضررهای احتمالی رمز عبور حساب کاربری Apple ID خود را تغییر دهند.

اعضای این گروه هکری که با نام خانواده مجرمان ترکیه (Turkish Crime Family) شناخته می‌شود با انتشار ویدئویی در یوتیوب اعلام کرده بودند اطلاعاتی که در اختیاردارند آن‌ها را قادر می‌سازد آیفون‌های کاربران را از راه دور پاک‌سازی کرده و تمام داده‌های موجود در آن‌ها را حذف کنند. 

اواخر مارس سال 2017 آژانس ملی مبارزه با جرائم بریتانیا یک فرد جوانی را به جرم سوءاستفاده از فناوری‌های رایانه‌ای و اخاذی بازداشت کرد و اخیراً مشخص شد که این فرد کریم آلبایراک (Kerem Albayrak) 22 ساله، یکی از اعضای گروه یادشده بوده و اقدام به اخاذی از شرکت اپل کرده است. 

به‌تازگی آلبایراک به جرم خود اعتراف کرده و هفته گذشته نیز به دو سال حبس محکوم‌شده است. بررسی‌ها نیز نشان داده است اطلاعاتی که به اسم iCloud منتشرشده بودند، نامعتبر بوده‌اند.  

منبع: سایبربان

نظرات