آبان ۰۶
دبیر خبر | ۱۲ شهریور ۱۳۹۴

اینترنت روسیه و آسیب‌پذیری اروپای شرقی (بخش دوم)

در بخش نخست این مقاله، راجع به وابستگی کشورهای اروپای شرقی به اینترنت روسیه و کنترل ترافیک اینترنت توسط سازمان‌های اطلاعاتی و نظارتی این کشور مطالبی ارائه شد. در این بخش، در مورد علل دیگر آسیب‌پذیری کشورهای اروپای شرقی در برابر حملات سایبری نکاتی خدمت خواننده‌ی محترم ارائه می‌شود.
به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ به موجب قانونی که در اول سپتامبر سال جاری میلادی در روسیه اجرائی شد، شرکت‌های این کشور ملزم شدند اطلاعات مشتریان خود را که در سرورهای واقع در این کشور موجود است، ذخیره کنند. بر اساس برخی گزارش‌ها، این قانون موجب می‌شود شرکت‌های روسی نتوانند با جابه‌جایی سرورهای خود در کشورهای دیگر، از نظارت سرویس‌های اطلاعاتی و نظارتی روسی فرار کنند؛ بنابراین قانون موجب افزایش توانایی و ظرفیت‌های جاسوسی سایبری روسیه می‌شود.
مطلب دیگر اینکه بسیاری از کشورهای اروپای شرقی و روس زبان از شبکه‌ی اجتماعی وی کی (VKontakte) استفاده می‌کنند. این شبکه‌ی اجتماعی مانند فیس‌بوک است. حال اگر شخصی وارد حساب کاربری خود در این شبکه‌ی اجتماعی شود، اطلاعات وی از طریق شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتی به سرورهای روسی ارسال می‌شود. حتی برخی اخبار حاکی از آن است که سرویس‌های جمع‌آوری اطلاعات روسیه توانایی رمزگشایی برخی از اطلاعات رمزنگاری‌شده را نیز دارند. گیلب پاهرنکو (Gilb Paherenko)، مدیر پروژه‌ی امنیت برنامه‌های وب اوکراین، گفت: «جنگ با روسیه نشان می‌دهد که بخش نظامی این کشور از توان سایبری خود بسیار استفاده می‌کند. روسیه از محتوای شبکه‌های اجتماعی برای آگاهی از تصمیمات مقامات اوکراین استفاده می‌کند.»
علاوه بر وابستگی به اینترنت روسیه، بروز نبودن استاندارهای امنیتی در سازمان‌های کشورهایی مثل اوکراین که این استانداردها به شوروی سابق بازمی‌گردند، دلیل دیگر آسیب‌پذیری کشورهای اروپای شرقی در برابر حملات سایبری است. باید توجه داشت که طبق برخی گزارش‌ها، روسیه از بخش سایبری خود در جنگ هیبرید (hybrid war) که ترکیبی از جنگ سایبری و جنگ کلاسیک است، استفاده می‌کند تا از این طریق زیرساخت‌های حیاتی اوکراین را آسیب بزند.

 

منبع:
موضوع:

نظرات