تیر ۲۵
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۴ تیر ۱۳۹۹

اپلیکیش‌های تلفن همراه، ابزار محبوب کلاه‌برداران بانکی

کلاه‌برداران بانکی بیش از 50 درصد از سرقت‌های خود را با اپلیکیشن‌های تلفن همراه انجام داده‌اند.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ خبرگزاری تاس در گزارشی تازه اعلام کرد اپلیکیشن‌های تلفن همراه به علت ذخیره ناامن اطلاعات به ابزاری محبوب برای کلاهبرداران بانکی تبدیل شده‌اند.

طبق گزارش این خبرگزاری، بر اساس نتایج مطالعات تحلیلی سالانه اسبربانک (Sberbank)، و شرکت امنیت سایبری «BI.ZON» تحت عنوان «Threat Zone 2020: Not waiting for thunder» بیش از 50 درصد از کلاه‌برداری‌ها برای سرقت پول در روسیه در سال 2019 با استفاده از اپلیکیشن های تلفن همراه انجام‌شده است.

در گزارش نتایج این تحقیقات گفته‌شده است: 

پیشتر ابزارهای اصلی سرقت پول، کارت‌های بانکی مسروقه و پیامک بانک بودند. در سال 2019 وضعیت تغییر کرد و کلاه‌برداری‌ها با کمک برنامه‌های تلفن همراه جایگاه نخست را کسب کرد. این سرقت‌ها بیش از 50 درصد از میزان کل کلاه‌برداری‌ها را به خود اختصاص داد. 

 بنابرگزارش تاس، سرقت‌ها با استفاده از کارت‌های بانکی مسروقه 30% از کل تراکنش‌ها را به خود اختصاص داده است. پیامک بانک به‌شدت محبوبیت خود را در میان مجرمان سایبری ازدست‌داده و 12% از کلاه‌برداری‌ها را به خود اختصاص داده است. سرقت از عابربانک و پایانه‌های فروش نیز 4% بوده است. 

فعالیت بدافزارهای تلفن همراه در سال 2019 نیز کاهش چشمگیری داشته است که به اعتقاد کارشناسان اسبربانک اصلی‌ترین دلیل آن پایان اپیدمی خانواده‌ای از تروجان‌های بانکی به نام «Asacub» و برخی سپرهای امنیتی گوگل برای اندروید بوده است. 

منبع: سایبربان

نظرات