دی ۳۰
دانیال مشتاق
دبیر خبر | ۲ مهر ۱۳۹۹

اولین سیستم شناسایی تهدید های بیولوژیکی دنیا

شرکت مایکروسافت پلتفرمی را طراحی کرده است که می تواند بسیاری از بیماری های واگیر دار را سرکوب کند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ مایکروسافت امروز اعلام کرد که پلتفرم و سنسور رباتیک خود به نام premonition را به زودی پیش نمایش خواهد داد. این پلتفرم برای کنترل و نمونه برداری از حامل های بیماری مانند پشه و همچنین آنالیز نمونه ها با استفاده از نرم افزار ابری طراحی شده است.

به گفته مایکروسافت این شرکت برنامه دارد تا سیستم کنترل و نظارتی را طراحی کند که به مانند سیستم نظارت بر وضعیت آب و هوا عمل می کند. اما برای کنترل شیوع بیماری ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مایکروسافت سال 2015 شروع این پروژه را اعلام کرد.
این پروژه در ظاهر بسیار مشکل به نظر می رسد.اما اساس این طرح، حاصل 5سال تحقیق و توسعه می باشد.
به گفته این شرکت، آن ها برای تست ابزار های طراحی شده خود، در حال همکاری با سازمان ها، موسسات و دانشگاه های متعددی از جمله دانشگاه جان هاپکینز ، وندر بیلت و پیتسبرگ می باشد. مایکروسافت همچنین از همکاری با بایر آگ ، غول داروسازی دنیا خبر داد. این همکاری به منظور فهم عمیق تر از بیماری های ناقل کننده و نقش سنسور های خودکار شناسایی تهدید های بیولوژیکی صورت گرفته است.
در حال حاضر این طور به نظر می رسد که تمرکز این طرح، بر روی بیماری های منتقل شونده از طریق پشه ها می باشد .
شرکت مایکروسافت منابع مورد نیاز محققان برای انجام این طرح را فراهم کرده است و به آن ها کمک می کند تا ربات های خود را آزمایش کنند، مدل های یادگیری ماشینی خود را آموزش دهند و داده های جمع آوری شده را آنالیز کنند.
شرکت مایکروسافت می گوید:

« سیستم Premonition تا بدین لحظه بیش از 80 تریلیون جفت باز از مواد ژنومی را به منظور شناسایی تهدید های بیولوژیکی، اسکن کرده است.»

اولین شهری که مایکروسافت این سیستم را مورد استفاده قرار داد، هریس کانتی در ایالت تگزاس بود.

تصور کنید که شما سیستم پیش بینی را در اختیار دارید که به شما طلاع می دهد در چند روز آینده پشه های زیادی به طرف شما خواهند آمد.در این صورت شما می توانید قبل از رسیدن آن ها اقدامات لازم را انجام دهید و از شر بیماری های مانند مالاریا در امان بمانید.
آینده این پروژه بسیار روشن است و می تواند کمک بزرگی به جلوگیری از بیماری های واگیر دار کند.

 

منبع: سایبربان

نظرات

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.