آبان ۰۳
دبیر خبر | ۲۴ مهر ۱۳۹۹

اولین ساعت مچی هوشمند بریل در جهان برای افراد نابینا

تاکنون ساعت مچی‌های متنوعی برای رفع نیاز اشخاص نابینا تولید شدند اما هیچ‌کدام آن‌طور که باید، کارایی نداشته‌اند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان ؛ تاکنون ساعت مچی‌های متنوعی برای رفع نیاز اشخاص نابینا تولید شدند اما هیچ‌کدام آن‌طور که باید، کارایی نداشته‌اند. ازاین‌رو شرکت‌های زیادی برای پاسخ به این نیاز از siri و دیگر تکنولوژی هایی که بتواند خط بریل را پشتیبانی کند استفاده کردند.
اما برای تکامل یافتن و پاسخ درست به نیاز نابینایان، یک شرکت کره‌ای به نام "دات" قریب به 3 سال به‌صورت تخصصی روی این زمینه تحقیق کرد تا درنتیجه بتواند ساعت مچی هوشمندی را به بازار ارائه کند که علاوه بر پشتیبانی خط بریل برای نمایش زمان، بااتصال به گوشی کارایی‌های دیگر نیز برای نابینایان داشته باشد تا حس جدیدی را با لمس صفحه آن تجربه کنید.

نحوه استفاده از ساعت هوشمند دات:

افراد نابینا می‌توانند از طریق بلوتوث، ساعت را به تلفن همراه خود متصل کنند و با استفاده از نقطه‌های کوچکی که بر روی صفحه‌نمایش ساعت به وجود می‌آید، به کمک دو کلیدی که در کنار قاب آن قرار داده‌شده، پیام‌هایی را ارسال یا دریافت کنند.
خواندن این پیام‌ها، از طریق برجستگی‌های 4 کاراکتری خط بریل، روی صفحه‌نمایش صورت می‌گیرد و سرعت تغییر نمایش پیام روی صفحه‌نمایشگر ساعت، به میزان سرعت خواندن شخص قابل تنظیم است. این پیام‌ها می‌تواند از طریق سوشال ها (واتساپ، توییتر و …) باشد.
از آنجایی که قبلا تلاش شده بود تا ساعت‌های مخصوص نابینایان به‌صورت صوتی به کمکشان بیاید، در تکنولوژی ساعت هوشمند دات، قابلیت انتقال پیام‌ها به‌صورت و نوشتن پیام موردنظر با خط بریل و انتقال آن به شخص دیگر هم فراهم‌شده تا حریم شخصی فرد بدون نیاز به صوت نیز محافظت شود.
همچنین بدون دیدن و تنها با لمس صفحه می‌توانند متوجه شوند چه شخصی با آن‌ها تماس گرفته است. از طریق لرزش ساعت روی مچ متوجه تماس می‌شوند و نام شخص به‌صورت بریل روی صفحه‌نمایش ساعت نوشته می‌شود تا در صورت نیاز با فشردن یک دکمه تماس را رد کنند یا پاسخ دهند.
از قابلیت‌های دیگر ساعت مچی هوشمند دات، امکان تنظیم زنگ هشدار و تایمر است که می‌توان به آن اشاره کرد.
برای شارژ این ساعت هم، از تکنولوژی استفاده‌شده تا میزان مصرف باتری به حداقل برسد. درنتیجه با یک‌بار شارژ ساعت مچی 7 تا 10 روز بعد باتری آن نیاز به شارژ مجدد ندارد.
نکته کلیدی در ساعت مچی دات، قیمت مناسب باکیفیت و کارایی بالاست. هوشمند بودن این ساعت‌ها توانسته گزینه ایده آل برای نابینایان باشد تا بتواند آن‌ها را با تکنولوژی روز  نیز همراه کند.
همچنین ساعت مچی هوشمند دات، موفق به کسب جایزه‌های بین‌المللی زیادی در طراحی‌شده است. صفحه گرد بدون عقربه، با بند نرم حصیری که روی دست جلوه زیبایی ایجاد می‌کند. این ساعت وزن 60 گرمی دارد که برای استفاده روزانه و مداوم هیچ سنگینی روی مچ حس نمی‌شود.
 

منبع: دیجیاتو

نظرات