مرداد ۱۵
مرتضی خاکپور
دبیر خبر | ۲۷ اسفند ۱۳۹۸

اولین جنگ‌افزار نیروی فضایی آمریکا معرفی شد

نیروی فضایی آمریکا از اولین سامانه سلاح تهاجمی خود برای استفاده در میدان نبرد رونمایی کرد.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ نیروی فضایی آمریکایی (Space Force) به تازگی اولین سامانه سلاح تهاجمی خود را معرفی کرد. این سلاح «بلاک سامانه ارتباطات متقابل 10.2» (Counter Communications System Block 10.2) نام دارد و امکان واکنش سریع و پشتیبانی عملیاتی مستقیم از جنگجویان را فراهم می‌کند. این ابزار شده نسل جدیدی از سامانه اختلال ارتباطات زمینی است که به منظور قطع اتصالات ماهواره‌ای دشمن در زمان انجام عملیات نظامی به کار گرفته می‌شود.

سامانه یاد شده توسط اداره برنامه‌های ویژه مرکز سامانه‌های موشکی و فضایی (Space and Missile Systems Center’s Special Programs directorate) و اسکادران کنترل فضایی چهارم در تاریخ 12 مارس رویداد مشترکی را برگزار کردند. در این رویداد مسئولت دفتر برنامه فضایی به واحد عملیات فضایی انتقال پیدا کرد.

استفان پاردی (Stephen Purdy)، مدیر برنامه‌های ویژه اداره یاد شده در مراسم مذکور توضیح داد، سامانه ارتباطات متقابل اولین بار در سال 2004 معرفی شد. یک سامانه جنگ الکترونیک فضایی که ارتباطات ماهواره‌ای دشمن را به صورت برگشت‌پذیر مختلف می‌کند. این جنگ‌افزار با همکاری شرکت «L3Harris» توسعه پیدا کرده است.
پاردی افزود، شرکت L3Harris پیمانکار اصلی توسعه نسخه‌های 10.1 و 10.2 است. جدیدترین نسخه ابزار مذکور از پهنای باند فرکانسی گسترده‌تر و چندین ویژگی تازه بهره می‌برد که گزینه‌های بیشتری را برای ایجاد اختلال در ارتباطات ماهواره‌ای دشمن در اختیار نیروها قرار می‌دهد.

واحدهای گارد ملی هوایی (Air National Guard) در کالیفرنیا، کلورادو و فلوریدا و واحدهای فعال نیروی هوایی مانند اسکادران کنترل فضایی چهارم در پایگاه هوایی پترسون (Peterson Air Force Base)، از سامانه ارتباطات متقابل 10.2 استفاده می‌کنند.

مقام یاد شده ادامه داد اعضای گارد ملی هوایی شامل نیروهای غیرنظامی L3Harris نیز در کنار دیگر گروه‌ها از ژانویه 2020 در حال توسعه و آزمایش بستر یاد شده هستند. این سیستم به صورت پیوسته بروزرسانی‌های نرم‌افزاری مختلفی دریافت خواهد کرد.

منبع: سایبربان

نظرات