تیر ۲۵
دبیر خبر | ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

امکان بازدید آنلاین از ۲۴ اثر میراث جهانی ایران فراهم شد

امکان بازدید آنلاین از ۲۴ اثر میراث جهانی ایران در ایام بحران کرونا توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران و وزارت میراث فرهنگی فراهم شد.

به گزارش کارگروه بین الملل سایبربان ؛به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، با همکاری این سازمان و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برنامه ۱۱ هزار کیلومتر روایت فرهنگی جهت بازدید ۲۴ میراث جهانی ایران از طریق پلتفرم‌های ارتباطی در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

مراسم معرفی طرح « ۱۱هزار کیلومتر مسیر در خانه؛ سفر به میراث جهانی » امروز با حضور امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، به‌منظور بازدید آنلاین عموم مردم از ۲۴ اثر میراث فرهنگی و مراکز دیدنی کشور در شرایط کرونایی حاضر، در کاخ‌موزه گلستان برگزار شد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به شرایط حاکم بر کشور و چالشی مشترک به نام کرونا، گفت: چالش‌های جدید انسان را وادار به ارائه خلاقیت‌های جدید می‌کند. به همین منظور در ایام نوروز برنامه بازدید از ۱۳ موزه را به‌صورت پایلوت و پخش مستقیم اجرا کردیم و استقبال از این برنامه بیش‌ازحد تصور ما بود و تصمیم بر آن شد تا این مسیر را ادامه دهیم.

معاون وزیر ارتباطات افزود: برنامه ۱۱ هزار کیلومتر بین دو هفته تاریخی یعنی روز حفاظت از بناها و محوطه‌های تاریخی و روز موزه‌ها از اهواز و سایت فرهنگی چغازنبیل آغاز می‌شود و هرروز یک ساعت و نیم برنامه به‌صورت استریم از طریق پلتفرهای ارتباطی پخش می‌شود.

ناظمی با اشاره به همکاری مشترک بخش خصوص و دولتی در این طرح گفت: این طرح نمونه موفقی از همکاری دولت با بخش خصوصی و سمن‌ها است و در طرح شرکت‌های حوزه گردشگری و فناوری ما را همراهی می‌کنند و همچنین یکی از اپراتورهای موبایل این مسیر را پوشش می‌دهد و پلتفرم‌های به اشتراک‌گذاری تصویر این برنامه را پشتیبانی می‌کنند.

وی با تأکید بر همکاری‌های شکل‌گرفته بین دو وزارتخانه ارتباطات و میراث فرهنگی، گفت: تشکیل آرشیو دیجیتال میراث فرهنگی و حفظ و نگهداری از آن به‌صورت توزیع یافته در چند دیتاسنتر مختلف از دیگر اقدامات در دست اجرا است و هم‌افزایی بین دو مجموعه باعث خلق ایده‌هایی ازجمله تجهیز ابنیه‌های تاریخی به تکنولوژی‌های جدید و واقعیت مجازی است .

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: امیدواریم اجرای تور ۱۱هزار کیلومتر در خانه باعث ایجاد روایت دیجیتالی ماندگار و دسترس‌پذیر برای همگان شود و این امکان را فراهم آورد که نگاه تاریخی و فرهنگی بیش از گذشته و در سطوح متنوع‌تری مورداستفاده قرار گیرد.

منبع: مهر

نظرات