تیر ۲۲
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۳۱ خرداد ۱۳۹۹

مقامات روسیه:

اطلاعات به‌صورت ناشناس در پایگاه ملی ژنتیک ذخیره خواهند شد

مقامات روسیه اعلام کردند پایگاه ملی اطلاعات ژنتیک میزان گرایش افراد به بیماری‌های خاص را تعیین می‌کند.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ مقامات روسیه اعلام کردند اطلاعات در پایگاه ملی اطلاعات ژنتیک به‌صورت ناشناس ذخیره خواهد شد.

طبق گزارش روزنامه پارلمان روسیه، میخائیل کووالچوک (Mikhail Kovalchuk)، رئیس مرکز تحقیقات ملی « انستیتوی کورچاتوف» در خصوص چگونگی ذخیره اطلاعات در پایگاه ملی اطلاعات ژنتیک و امنیت آن اظهار کرد اطلاعات به‌صورت ناشناس در این پایگاه ذخیره خواهند شد. 

به اعتقاد کووالچوک، جمع‌آوری این اطلاعات راه را برای پزشکی شخصی هموار می‌سازد، چراکه اطلاعات ژنتیک این امکان را می‌دهد میزان گرایش افراد به بیماری‌های خاص را مشخص کرد. 

در طول مدت پاندمی کروناویروس ضرورت راه‌اندازی پایگاه ملی اطلاعات ژنتیک به وجود آمد و قرار شد ژنوم‌های شهروندان جمع‌آوری و یکپارچه شود.

به گفته کووالچوک، این پایگاه روی حفظ سلامت شهروندان در سطح ژنتیک متمرکزشده است و از طریق آن می‌توان بروز مشکلات جدید در حوزه سلامت و بهداشت را پیش‌بینی کرده و از شیوع بیماری‌ها جلوگیری کرد.

پیشتر رئیس‌جمهور روسیه دستور ساخت «پایگاه ملی اطلاعات ژنتیک» شهروندان این کشور را داد. 

قرار شد در روسیه «پایگاه ملی اطلاعات ژنتیک» ایجادشده و در آن اطلاعات ژنتیک شهروندان ذخیره و پردازش شود. 

چنین مقرر شد که از سال 2021 سالانه هزینه‌ای جهت ساخت و کارکرد این سیستم تحلیلی-اطلاعاتی از بودجه فدرال اختصاص داده شود. 

پوتین دستور ساخت این پایگاه را به میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه و مرکز تحقیقات ملی «انستیتوی کورچاتوف» که از قابلیت‌های بالایی در ذخیره، پردازش و انتقال حجم عظیمی از اطلاعات دارد، محول کرد. 

منبع: سایبربان

نظرات