استفاده‌ی روسیه از فیس‌بوک برای دخالت در انتخابات آمریکا


نویسنده:
تعدادی از قانون‌گذاران آمریکا معتقدند روسیه با استفاده از فیس‌بوک در انتخابات گذشته‌ی این کشور دخالت داشته و مسئولان این شبکه‌ی اجتماعی باید پاسخگو باشند.
فیس‌بوک به علت استفاده ی روسیه از این شبکه‌ی اجتماعی برای دخالت در انتخابات آمریکا تحت فشار قرار گرفت.

به گزارش کارگروه شبکه‌های اجتماعی سایبربان؛ بعد از اینکه مشخص شد یک گروه روسی وابسته به کرملین از شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک برای انجام تبلیغات سیاسی و دخالت در انتخابات 2016 آمریکا استفاده کرده است، این شرکت تحت‌فشار قرار گرفت. قانون‌گذاران نسبت به این موضوع خواهان پاسخ هستند و گروه‌های لیبرال اعلام کرده‌اند فیس‌بوک در مبارزه با اخبار جعلی شکست خورده است. حتی هیلاری کلینتون نماینده‌ی حزب دموکرات در انتخابات 2016 در جریان توری که برای معرفی کتاب خود برگزار کرد، هر جا صحبت از شکست در انتخابات پیش آمد، به تبلیغات اشاره کرده بود.
کلینتون گفت:

ما هم اینک می‌دانیم که گروه‌های ساختگی موجود در فیس‌بوک در انتخابات دخالت داشتند. این افراد بر ضد مهاجرت، ضد من و هیلاری کلینتون فعالیت می‌کردند. آن‌ها اخبار دروغین و داستان‌های منفی را منتشر کرده و واقعاً باعث چند دستگی مردم شدند.

سناتور مارک وارنر (Mark Warner)، عضو برتر دموکرات‌ها در کمیته‌ی اطلاعاتی سنا و دموکرات ویرجینیا گفت:

آگاهی فیس‌بوک از میزان خرید کل آگاهی‌ها باید بیشتر شود.

اسلیپینگ جاینتز (Sleeping Giants)، یک گروه ناشناس چپ‌گرا فعال، چشم‌انداز خود را در فیس‌بوک تغییر داده است. این گروه توجه 2 هزار و 600 تبلیغ‌کننده را برای پاک‌سازی تبلیغات خود از وبگاه «Breitbart» را جلب کرد و هم‌اکنون به فیس‌بوک در مورد شفاف‌سازی نحوه‌ی استفاده و ارتباط این گروه با کرملین فشار می‌آورند. همچنین مشخص شده است «گروه پژوهش اینترنتی مرتبط با کرملین» (Kremlin-linked Internet Research Group)، در سال 2016، هزینه‌ای معادل 100 هزار دلار را برای خرید تبلیغات در بستر فیس‌بوک پرداخت کرد؛ اما آمار ارائه شده توسط این شرکت با واقعیت کمی متفاوت بود.
فیس‌بوک به صورت خصوصی‌تری با مأمورهای فدرال به اشتراک‌گذاری اطلاعات می‌پردازد؛ اما قانون‌گذاران کمیته‌های اطلاعاتی در مجلس نمایندگان و سنا همچنان نسبت به ارائه نشدن اطلاعات کافی از سوی این شرکت معترض هستند.
آدام شیف (Adam Schiff)، عضو رده بالای دموکرات در کمینه‌ی اطلاعاتی مجلس نمایندگان گفت:

ما باید اطلاعات بیشتری را از شرکت‌های حوزه‌ی فناوری به دست آوریم.

شیف اشاره کرد فیس‌بوک در ارائه جزئیات بسیار کند عمل می‌کند؛ زیرا این موضوع در زمینه‌ی استفاده‌ی دولت‌های خارجی از بستر تبلیغات و فناوری آن‌ها، به ضرر شرایط اقتصادی‌شان است.

وارنر تأیید کرد که فیس‌بوک اطلاعات مربوط به گروهی روسی که تبلیغات بستر شبکه‌ی اجتماعی مورد بحث را برای انجام فعالیت‌های ضد مهاجرات و مسلمین خریداری و سازمان‌دهی کرده است را به اشتراک نگذاشته بود. از طرفی این موضوع تا پیش از انتشار گزارشی توسط «دیلی بیست1» (Daily Beast) اعلام نگردید.
با توجه به گزارش دیلی بیست، گروه روسی سعی داشت تا مردم آمریکا را متقاعد کند در رویدادهای سیاسی در آیووا (Iowa) و چندین ایالت دیگر شرکت کنند. به علاوه این گروه صفحه‌ی طرفداران تگزاس را راه‌اندازی کرده بود که پیام‌های مخالفان را در آن به نمایش گذاشته می‌شد. البته فیس‌بوک این صفحه را بعد از مدتی حذف کرد.
وارنر ادامه داد:

سؤال من این است که آیا فیس‌بوک همه‌ی منابع مورد نیاز را برای رسیدن به حقیقت در اختیار ما قرار داده است؟

وارنر معتقد است خود فیس‌بوک نیز از فعالیت گروه‌های روسی برای دخالت در انتخابات از طریق این بستر بی‌اطلاع بود.
وی افزود:

فیس‌بوک تحقیقات کمی انجام داده و مواردی مانند مولداوی را در نظر نگرفتند. آن‌ها کشورهای دیگر را موردبررسی قرار نمی‌دهند، محل‌هایی که پیام‌های تحریک‌آمیز بسیاری از آن‌ها منتشر می‌گردد.


مقامات فیس‌بوک توضیح داده‌اند هم‌اکنون دست آن‌ها بسته است؛ اما در آینده اطلاعات بیشتری را ارائه خواهند داد.
سخنگوی فیس‌بوک گفت:

با توجه به قوانین فدرال و تحقیقاتی که در جریان است، ما درباره‌ی اطلاعاتی که می‌توانیم به اشتراک بگذاریم، محدودیت داریم.

دموکرات ویرجینیا توضیح داد وی می‌خواهد شاهد تغییر قوانین در حوزه‌ی تبلیغات فیس‌بوک باشد تا بتوان هویت افرادی را که روی تبلیغات سیاسی سرمایه‌گذاری می‌کنند فاش کرد. فیس‌بوک نیز اعلام کرد در نظر گرفتن چنین راه‌حل‌های قانونی، امکان‌پذیر است.
ریچارد بور (Richard Burr)، رییس کمیته‌ی اطلاعاتی سنا نیز اعلام کرده است دوست دارد درباره‌ی خریداران تبلیغات سیاسی بشوند.
بررسی صورت گرفته در فیس‌بوک به دیگر شبکه‌های اجتماعی نیز گسترش یافته است. توییتر و گوگل همچنان نسبت به نفوذ روسیه در بسترهای خود سکوت کرده‌اند. البته توییتر گفت تجزیه‌وتحلیل‌های صورت گرفته درباره‌ی فعالیت‌های روس‌ها را ارائه خواهد کرد؛ اما زمانی برای آن مشخص نکرد. در مقابل گوگل ادعا می‌کند هیچ‌گونه شواهدی از فعالیت‌های تبلیغاتی روسیه را وجود ندارد.
سخنگوی اسلیپینگ جاینت گفت:

واضح است که فیس‌بوک به اندازه‌ی کافی فعالیت نمی‌کند.

وی ادامه داد:

زمانی که شما با سرمایه‌گذاری‌های کمپین‌ها و شخصی که تبلیغات را قرار می‌دهد مقابله می‌کنید، به نظر باید عملکردی مانند بررسی تبلیغات تلویزیونی داشته باشید.

هنوز مشخص نیست که فیس‌بوک چگونه نسبت به شرایط ایجاد شده پاسخ می‌دهد و این که آیا تغییری در سیاست‌های خود ایجاد می‌کند یا خیر.
حتی قانون‌گذارانی که از فیس‌بوک انتقاد کرده‌اند نیز معتقدند رسیدگی به این موضوع پیچیده است؛ اما شبکه‌های اجتماعی باید نسبت به چنین موضوعاتی آگاه‌تر بشوند.

____________________________

1- دیلی بیست یک شرکت رسانه‌ای آمریکایی است که دارای یک وبگاه خبری با همین نام و هفته‌نامه‌ای به نام نیوز ویک (News week) است.

نظرات (0)