تیر ۲۰
مرتضی خاکپور
دبیر خبر | ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

ادغام اطلاعات حوزه‌های نظامی در صفحه شیشه‌ای

فرماندهی عملیات ویژه به تازگی اعلام کرد قصد دارد سیستمی را طراحی کند که همه اطلاعات را روی یک صفحه شیشه‌ای به مخاطب نشان می‌دهد.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ فرماندهی عملیات ویژه آمریکا (Special Operations Command) به تازگی اعلام کرد می‌خواهد همه انواع داده‌های موجود روی یک صفحه شیشه‌ای در مقابل صورت اپراتورها نمایش داده شود. این کار به منظور برقراری ارتباط میان جنگجویان و اقدامات فرماندهی و کنترل مشترک همه دامنه‌های وزارت دفاع (Joint All-Domain Command and Control) انجام می‌گیرد.

با توجه به گزارش جیمز اسمیث (James Smith)، یکی از مقامات ارشد فرماندهی عملیات ویژه، این سازمان برنامه جدیدی به نام «فرماندهی مأموریت» (Mission Command) شروع خواهد کرد که در قالب آن همه داده‌های فرماندهی مورد نیاز روی یک شیشه به نمایش در می‌آیند.

اسمیث گفت:

زمانی که در آلمان بوده و به عنوان یک فرمانده فعالیت می‌کردم، هنوز نقشه‌های کاغذی داشتیم. محتوای این تصاویر شامل دشمنان، نیروهای خودی، اطلاعات مهندسی، درگیری‌های هوایی و بسیاری موارد دیگر بود. در این شرایط تا زمانی که با یک نوشت ابزار، تصاویر و ارتباطات با آن‌ها را یک به یک بررسی نکنید، هیچ ایده‌ای در رابطه با حوادثی که رخ می‌دهد، نخواهید داشت. شما حتی نخواهید توانست نقشه را به درستی مشاهده کنید.

فرماندهی عملیات ویژه می‌خواهد به جای همه‌ی آن تصاویر یا به کارگیری چندین نمایشگر مختلف، همه‌ی اطلاعات را در یک تجسم واحد به نیروها ارائه بدهد.  طرح فرماندهی مأموریت، امکان همکاری میان فرماندهی و کنترل و نیروی‌های عملیات ویژه (Special Operations Forces) را فراهم می‌کند.

اسمیث ادامه داد:

ما می‌خواهیم با فرماندهی عملیات به نقطه‌ای دست پیدا کنیم که طیف گسترده‌ای از اطلاعات مانند موقعیت دشمن، وضعیت دوستان، اطلاعات مشترک، داده‌های مهندسی، حمل‌ونقل هوایی و بسیاری موارد دیگر روی یک قطعه شیشه‌ای به نمایش گذاشته شوند.

مقام مذکور شرح داد، پروژه یاد شده به منظور راه‌اندازی در سال مالی 2022 برنامه‌ریزی شده است. این پلتفرم شامل مجموعه‌ای از ابزارها، سامانه‌ها، برنامه‌ها، منابع داده و استانداردهای قال اجرا در سراسر بخش نیروهای عملیات ویژه خواهد بود.

احتمالاً اصلی‌ترین هدف پروژه بالا عمل کردن به عنوان یک رابط میان کیت حمله تاکتیکی فرماندهی عملیات ویژه (SOCOM’s Tactical Assault Kits) و فرماندهی و کنترل مشترک چند دامنه‌های وزارت دفاع (JADC2) است. پروژه دوم طرحی است که حسگرهای همه دامنه‌های نظامی را به یکدیگر متصل کرده، اطلاعات را در زمان واقعی برای افراد فراهم می‌کند. ادغام دو پلتفرم بالا باعث می‌شود تا جریان داده‌ها یکپارچه شده به شکل بهتری در دسترس قرار گیرند.

منبع: سایبربان

نظرات