تیر ۲۶
دبیر خبر | ۱۸ فروردین ۱۳۹۸

ادعای قابلیت ردیابی جنگنده‌های 22-F ازسوی چین

رسانه‌های دولتی چین مدعی شده‌اند که ارتش این کشور موفق به ردیابی جنگنده‌های رادار گریز اف-22 نیروی دریایی آمریکا در دریای چین شرقی شده است.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ رسانه‌های شاخص دولتی چین، اخیراً طی گزارشی مدعی شده‌اند که ارتش آزادی‌ بخش خلق این کشور، می‌تواند جنگنده‌های جاسوسی رادار گریز اف-22 نیروی دریایی ایالات‌ متحده را در دریای چین شرقی، شناسایی و ردیابی کنند.

اگرچه بسیاری از کارشناسان معتقدند که این خبر، نوعی مانور تبلیغاتی ازسوی حزب کمونیست چین محسوب می‌شود؛ اما ردیابی تجهیزات نظامی یادشده، از نظر فنی، کاملاً امکان‌پذیر است. قطعاً نمی‌توان جنگنده‌های نام برده را نامرئی کرد و فناوری رادارگریز این جنگ‌افزارها، فقط روند شناسایی را به تأخیر می‌اندازد.

طبق قوانین فیزیک و نحوه ساخت این نوع از جنگنده‌ها، شناسایی اف-22، با تغییر طول موج و فرکانس رادارهای نظامی، انجام‌پذیر است.

این در حالی است که بر اساس ادعای کارشناسان، سازندگان تجهیزات نبرد هوایی ارتش آمریکا، در ساخت اف-22 و بسیاری از جنگنده‌ها و هواپیماهای جاسوسی خود، از الگوی یکسانی استفاده کرده‌اند و قابل‌ شناسایی بودن اف-22، به منزله توان بالای چین در ردیابی همه انواع تجهیزات هوایی رادارگریز آمریکا است.

بر اساس اعلام رسمی نیروی دریایی ایالات‌ متحده و شرکت لاکهید مارتین، همه مشکلات احتمالی در این زمینه حل‌ شده‌اند و هیچ نقص امنیتی خاصی در این تجهیزات وجود ندارد.

نظرات