خرداد ۱۵
حسین استهدادی
دبیر خبر | ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

اتهام سایبری جدید علیه جمهوری اسلامی ایران

خبرگزاری رویترز در ادامه روند انتشار اخبار جعلی علیه ایران این بار مدعی شد هکرهای وابسته به کشور سعی دارند به سازمان بهداشت جهانی نفوذ کنند.

به گزارش کارگروه بین الملل سایبربان؛ وبگاه خبری تایمز اسرائیلی در گزارشی مدعی شد با گسترده شدن همه‌گیری ویروس کرونا، فعالان دولتی ایران از حملات فیشینگ برای افزایش دسترسی به حساب‌های شخصی اعضای سازمان بهداشت جهانی استفاده می‌کنند.

چندین مقام رسمی غربی به تازگی در گفتگویی با رویترز مدعی شدند که در میان گسترش جهانی ویروس کرونا، هکرهای ایرانی تلاش کرده‌اند تا به حساب‌های اعضای سازمان بهداشت جهانی وارد شوند.

بر اساس ادعای رویترز یک منبع در گفتگو با این وبگاه خبری گفته است که هکرها با استفاده از یک شیوه هکری و با به‌کارگیری اطلاعات جعلی و جذاب کاربران را به کلیک روی لینک‌ها  یا واردکردن اطلاعات حساس خود ترغیب می‌کند.  این  فرد آگاه در ادامه ضمن ادعای اینکه از این روش می‌توان برای نفوذ به حساب‌های کاربری و شبکه‌ها مورداستفاده قرار گیرد مدعی شد:

 ما حملاتی را مشاهده کرده‌ایم که به نظر می‌رسد شبیه حملات هکرهای تحت حمایت دولت ایران است که عموماً از طریق فیشینگ سازمان بهداشت جهانی را هدف قرار داده‌اند.

تاریک جاسارویک (Tarik Jasarevic)، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی تائید کرد که تلاش‌هایی برای هدف‌گیری ایمیل کارکنان از طریق حملات فیشینگ وجود داشته، اما وی افزود: 

بر اساس اطلاعات دریافتی ما هیچ‌یک از این اقدامات هکری موفق نبوده‌اند.

این درحالی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران هرگونه فعالیت در این رابطه را رد کرد و این اتهامات را کذب محض برای اعمال فشار بیشتر بر کشور خواند.

پژوهشگران امنیت سایبری بر این باورند که دورکاری میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا منجر به افزایش بی‌سابقه حملات سایبری شده است.

این بیماری همه‌گیر بستری مناسبی برای طوفان حملات سایبری ایجاد کرده و میلیون‌ها نفر در شرایط ناآشنا و ناامن فعالیت می‌کنند می‌کنند و اطلااعاتی را که هکرها مشتاق به دست آوردن آن هستند را می توانند به راحتی در اختیار آنها قرار دهند.

این کار یک مسیر جدید بری عاملان خرابکاری باز می‌کند تا با استفاده از ایمیل‌های فیشینگ و یا مهندسی شبکه‌های اجتماعی دسترسی به اطلاعات حساس را افزایش داده و یا آن‌ها در معرض سرقت قرار می‌دهد.

بنا به گفته تام پندرگست از موسسه آموزش امنیت و حریم خصوصی، مهاجمان از ترس مردم درباره کوید-19 با روش‌های ایجاد ترس سود جسته تا مردم را وادار به کلیک روی لینک‌ها و یا فایل‌های مخرب کنند و هم‌چنین با صفحات ساختگی جعلی به‌عنوان افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌اند از مردم اخاذی می‌کنند.

وزارت امنیت داخلی ایالات‌متحده در ماه جاری میلادی با انتشار هشداری اعلام کرد اپیدمی کووید-19 تهدیدها را افزایش داده است و فعالان سایبری ممکن است ایمیل‌های حاوی فایل‌های مخرب و یا لینک‌هایی از سایت‌های جعلی ارسال کنند تا قربانیان را برای افشای اطلاعات حساس فریب دهند.

منبع: سایبربان

نظرات

10 + 9 =