بهمن ۰۹
دبیر خبر | ۱۱ خرداد ۱۳۹۸

بررسی جهان پیشرفته جاسوسی در رمان افسر سابق 8200

کارمند سابق واحد 8200 اسرائیل، رمانی را در رابطه با شیوه های جاسوسی سایبری نوین منتشر کرده است.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ داو آلفون (Dov Alfon)، نویسنده، سردبیر و روزنامه‌نگار 58 ساله اسرائیلی به جمع‌آوری اطلاعات برای عملیات اپرا – حمله هوایی رژیم صهیونیستی در ماه ژوئن سال 1981 که باعث تخریب رآکتور هسته‌ای عراقی در نزدیکی بغداد شد – ارتباط دارد.

آلفون گفت که اجازه ندارد به نمونه‌های خاصی از عملیات‌های اجرا شده یا نشده در واحد 8200 نیروهای دفاعی اسرائیلی به‌وسیله خودش در زمان جوانی اشاره کند.

واحد 8200 یا به زبان عبری «Shmoneh-Matayim»، از طرف اکثر تحلیلگران اطلاعاتی به عنوان یکی از پیچیده‌ترین واحدهای جاسوسی زمین شناخته شده است. به عنوان مثال، تحقیقات گاردین در سال 2014 نشان داد که روی شهروندان فلسطینی در کرانه باختری جاسوسی انجام شده است.

با وجود اختلافات اخلاقی و با توجه به اینکه واحد 8200 بزرگ‌ترین واحد نظامی در نیروهای دفاعی اسرائیل است، مقایسه این واحد با آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) غیر معمول نیست.

آلفون اعلام کرد:

واحد 8200 بر تهدیدات وجودی اسرائیل مانند : توافق هسته‌ای با ایران یا مسائل امنیتی با سوریه، عراق، پاکستان و ... متمرکز است.

در ماه ژانویه 2019، این نویسنده اسرائیلی کتابی با عنوان «واحد مهیج 8200 : شب طولانی در پاریس» (Unit 8200 thriller: A Long Night in Paris) منتشر کرد که در سال 2016 به زبان عبری منتشر شده بود و اخیراً در فرانسه به چاپ رسید. این رمان جاسوسی با این خبر آغاز می‌شود که یک کارگر فناوری اسرائیلی به‌طرز مرموزی در فرودگاه «Charles de Gaulle» در پاریس ناپدید می‌شود.

بیشتر مطالب کتاب مربوط به صحنه‌هایی در پاریس و تل‌آویو است. این امر منجر به سردرگمی و سوءظن زیاد بین سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل و سربازان پیاده نیروی پلیس فرانسه می‌شود که هر 2 روی پرونده گم شدن شخص موردنظر کار می‌کنند. نویسنده، پیش‌نویس این کتاب را مدت‌ها پیش آغاز کرده بود.

وی افزود:

طرح، شخصیت‌ها و توضیحات مکان‌ها مربوط به تجربیات شخصی خود من هستند.

این کتاب تا چند هفته پس از زمان انتشار به عنوان پرفروش‌ترین رمان شناخته شد و در صدر قرار گرفت. نسخه انگلیسی آن به نام «یک شب طولانی در پاریس» ژانویه گذشته در بریتانیا و ایالات متحده منتشر شد و بازخوردهای بسیار خوبی را در «The Guardian» و «FT» دریافت کرد.

آلفون متعاقباً در تور بزرگ کتاب انگلستان و فستیوال جهانی ادبی لندن – هفته کتاب یهودی – در ماه مارس 2019 حضور یافت. تمام افراد علاقه‌مند به رمان‌های جاسوسی به خوبی می‌دانند که نویسندگان کتاب‌های پرفروش به‌صورت اتفاقی به موفقیت نمی‎رسند و اکثر آنها در گذشته جاسوس بودند که زندگی دوگانه خود را در حوزه داستان‌های تخیلی افشا کرده‌اند.

یان فلمینگ (Ian Fleming)، سازنده جیمز باند، افسر سابق اطلاعات نیروی دریایی بود. در حالیکه جان لِکار (John le Carré)، نویسنده کتاب‌های کلاسیک جنگ سرد مانند «جاسوسی که از سرما آمده است»، برای آژانس‌های اطلاعاتی «MI5» و «MI6» در بریتانیا فعالیت می‌کرد. آگاهی از ریشه‌های سنت ادبی، بسیار متفاوت از زندانی شدن به‌وسیله آن است.

آلفون توضیح داد:

با خواندن داستان‌های تخیلی جاسوسی به این نتیجه رسیدم که این موارد در دنیای واقعی جاسوسی عملی نیستند. بنابراین تصمیم گرفتم که نحوه عملکرد دنیای جاسوسی واقعی را به خوانندگان منتقل کنم. من می‌خواهم از نوشتن داستان‌های ادبی جنگ سرد – سبکی که برای بسیاری از رمان‌نویسان جاسوسی قرن 21 جذابیت دارد – دوری کنم. به لحاظ ژئوپلتیک و فنی، جهان، جایگاهی بسیار متفاوت است و داستان‌های جاسوسی باید به‌سرعت همراه با تاریخ تغییر کند.

این روزنامه‌نگار اسرائیلی خاطرنشان کرد:

بسیاری از داستان‌های جاسوسی هنوز هم درباره «HUMINT» - جمع‌آوری اطلاعات انسانی – نوشته می‌شوند؛ اما این قسمت بسیار کوچکی از دنیای جاسوسی این روزها به حساب می‌آید. به عنوان مثال، در آمریكا، آمار رسمی ارائه شده به آژانس امنیت ملی یا سایر سازمان‌های اطلاعاتی الکترونیکی، حدود 80 تا 90 درصد اطلاعات مهم داده شده به کنگره و رئیس جمهور را تشکیل می‌دهد. من معتقدم در اسرائیل هم باید این گونه باشد.

وی ادامه داد:

بستر کلیشه‌ای از مردان میانسال ایستاده در مه روی پل‌های شهرهای زیبای اروپای مرکزی با یقه کت‌های برگشته را فراموش کنید. این روزها، مکان جاسوسی واقعاً بی‌اهمیت است – در درجه اول به این دلیل که اکثر اوقات دشمنان به‌طور شخصی یکدیگر را ملاقات نمی‌کنند.

در اینجا، مسئله فناوری مطرح می‌شود؛ هرچه شبکه سریع‌تر و بهتر باشد، به جاسوس بهتری تبدیل خواهید شد.

به گفته این نویسنده:

در دنیای متصل امروز، می‌توان از فردی با فاصله حدود 4000 کیلومتر – تقریباً 2500 مایل –جاسوسی کرد. به عنوان مثال، اگر یک ایرانی از یک فرد اسرائیلی جاسوسی کند، احتمالاً این کار با الگوریتم‌های خاصی انجام می‌شود؛ اما مسئله مهم‌تر این است که وی  احتمالاً این کار را از تهران انجام می‌دهد.

آلفون اعلام کرد:

من قصد داشتم این جنبه جدید جاسوسی را در داستان خودم نشان دهم. نه تنها جهان یک مکان بسیار کوچک است، بلکه امروزه فاصله‌ها نیز دیگر برای سرویس‌های اطلاعاتی اهمیتی ندارند.

منبع: سایبربان

نظرات

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.