تیر ۲۱
دبیر خبر | ۸ بهمن ۱۳۹۷

معرفی کتاب / شمارش معکوس تا روز صفرم

این کتاب، به بررسی ابعاد فنی، سیاسی، راهبردی و بازتاب رسانه‌ای اجرای عملیات از سوی آمریکا می‌پردازد.

کیم زتر (Kim Zetter)، روزنامه نگار معروف امنیت سایبری، در کتاب شمارش معکوس تا روز صفرم، به نقل ماجرای تلاش آمریکا و اسرائیل برای حمله ویروسی به تاسیسات هسته ای ایران، می پردازد. این اثر مکتوب، نشان می دهد که یک حمله سایبری مخرب موفقیت آمیز، می تواند به اندازه صدها بمب و موشک، خسارت به بار آورد.

 شمارش معکوس تا روز صفرم، روایت خود را از شناسایی ابتدایی نقص فنی در سانتریفیوژهای نطنز در سال 2010، آغاز می کند و با پرداختن به کشف کدهای مخرب از سوی یک شرکت امنیت سایبری بلاروسی و آنالیز فعالیت کرم استاکس‌نت، ادامه می یابد. 

بسیاری از محققان امنیت سایبری جهان، بعدها، این حمله را که نخستین تلاش رسمی دولت ها برای تخریب فیزیکی زیرساخت های حیاتی یک کشور با استفاده از عملیات سایبری، به شمار می رفت، مخرب ترین عملیات سایبری زمان خود، اعلام و ابعاد پیچیدگی آن را بی نظیر توصیف کردند.

 کیم زتر، در این کتاب، به بررسی ابعاد فنی، سیاسی، راهبردی و بازتاب رسانه ای اجرای این عملیات از سوی آمریکا و کشف آن از سوی ایران، می پردازد.

 با وجود محوریت مسئله حمله بدافزاری استاکس‌نت در این کتاب، شمارش معکوس تا روز صفرم، به چالشی بسیار بزرگتر و فراتر از این حمله می پردازد. زتر در این نوشتار، با بررسی موردی عملیاتی چون استاکس‌نت، به توصیف آینده مناقشات سیاسی و جنگ های دیجیتال می پردازد.

 

نظرات